ادای احترام به قربانیان حادثه تیراندازی در آریزونا

میشل و باراک اوباما
Image caption باراک اوباما مراسم سکوت را در محوطه کاخ سفید اجرا کرد

در آمریکا یک مراسم سوگواری رسمی برای قربانیان حادثه تیراندازی روز شنبه در ایالت آریزونا که طی آن شش نفر کشته و یک نماینده کنگره در ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت، برگزار شده است.

پرچم ها در سراسر این کشور به حالت نیمه برافراشته در آمد، و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و همسرش میشل اوباما در کنار شماری از مقام ها و کارکنان دولت در محوطه کاخ سفید به احترام قربانیان برای لحظاتی سکوت کردند.

جارد لی لافنر، مردی که عامل حمله شناخته می شود، روز دوشنبه در دادگاه حضور می یابد.

گابریل گیفوردز نماینده زن کنگره آمریکا که از ناحیه سر زخمی شده همچنان در وضعیت وخیمی قرار دارد با این حال پزشکان می گویند تورم مغز او متوقف شده و در حالت پایدار قرار دارد.

خانم گیفوردز صبح روز شنبه مشغول دیدار با ساکنان حوزه انتخابی اش در محوطه یک فروشگاه در شهر توسان در آریزونا بود که مرد مسلح به او نزدیک شد و به سویش شلیک کرد.

خانم گیفوردز، 40 ساله، از فاصله نزدیک هدف اصابت گلوله قرار گرفت. مرد مسلح سپس شروع به تیراندازی به سوی سایر حاضران کرد.

یک دختر 9 ساله و یک قاضی کهنه کار دادگاه های فدرال از جمله شش نفری بودند که کشته شدند. در مجموع 14 نفر نیز زخمی شدند.

کریستینا تیلور گرین، دختر بچه کشته شده روز 11 سپتامبر 2001 متولد شده بود. چهره او قبلا در کتاب "پنجاه چهره امید" ویژه کسانی که در روز حملات تروریستی 11 سپتامبر متولد شده اند چاپ شده بود.

'یک ملت'

آقای اوباما مراسم سکوت به احترام قربانیان و مجروحان را از محوطه جنوبی کاخ سفید در واشنگتن هدایت کرد.

Image caption پرچم ها در پایتخت آمریکا به حالت نیمه برافراشته در آمد

حدود 300 کارمند کاخ سفید در مراسم روز دوشنبه شرکت کردند و یک تفنگدار دریایی سه بار زنگی را به صدا درآورد.

همچنین صدها کارمند و عضو کنگره با تجمع در پلکان شرقی این بنا، به خانم گیفوردز و دیگر قربانیان و آسیب دیدگان حادثه ادای احترام کردند.

آقای اوباما روز یکشنبه در بیانیه ای گفت: "وقت آن است که طی مراسمی برای دعا یا تامل، به عنوان یک ملت کنار هم بایستیم، و یاد قربانیان و خانواده هایشان را در دل زنده نگاه داریم."

جان بینر رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان کنگره نیز از نمایندگان خواست در حمایت از "همکار مجروح" خود "شانه به شانه یکدیگر بایستند."

مجلس نمایندگان کلیه برنامه های قانونگذاری در این هفته، از جمله طرحی برای لغو قانون جنجالی اصلاحات نظام بهداشتی و درمانی، را معلق کرده است.

بعضی از صاحب نظران و سیاستمداران، شعارهای آمیخته به نفرت و اشارات خشونت آمیز به خصوص در چند سال اخیر را از علل تیراندازی روز شنبه می دانند.

اد پاستور نماینده دموکرات کنگره آمریکا گفت: "مردم حالا فکر می کنند که اگر می خواهند موضعی را بیان کنند، می توانند به کسی که با آنها موافق نیست آسیب جسمی وارد کنند."

اما جان کایل سناتور جمهوری خواه روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت که هنوز نباید به گمانه زنی پرداخت و حادثه اخیر را به سخنان تحریک آمیز نسبت داد، تا ابعاد حادثه بیشتر روشن شود.

مطالب مرتبط