مظنون تیراندازی آریزونا در دادگاه حاضر شد

عکسی که پلیس پس از بازداشت از مظنون منتشر کرد
Image caption آقای لافنر روز دوشنبه برای تفهیم اتهام در دادگاه حضور یافت

مردی که به تلاش برای ترور یک نماینده کنگره آمریکا در جریان تیراندازی روز شنبه آریزونا متهم است، در دادگاهی فدرال حاضر شده است.

در جریان آن تیراندازی در محوطه فروشگاهی در شهر توسان در آریزونا شش نفر از جمله یک قاضی دادگاه فدرال کشته شدند.

جارد لافنر، 22 ساله، در ارتباط با حمله روز شنبه با پنج مورد اتهام روبروست.

گفته می شود هدف اصلی حمله او، خانم گابریل گیفوردز نماینده کنگره بود که از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفت اما پزشکان اکنون حال او را تحت کنترل توصیف می کنند.

آقای لافنر درحالی که دستبند به دست و روپوش زندانیان را به تن داشت وارد دادگاه در شهر فینیکس آریزونا شد و جای یک بریدگی روی بخش راست صورت او دیده می شد.

جارد لافنر در جریان جلسه 13 دقیقه ای دادگاه چیز زیادی نگفت.

او در پاسخ به سوال قاضی گفت متوجه است که ممکن است در ارتباط با این اتهام قتل قاضی جان رول در روز شنبه با حبس ابد یا مجازات اعدام روبرو شود.

اما او در این جلسه اقرار - به گناهکار یا بی گناه بودن - نکرد.

دولت برای او همان وکیلی را تعیین کرده است که از تیموتی مکوی، متهم بمبگذاری اوکلاهما دفاع کرده بود.

قاضی دستور ادامه بازداشت لافنر را صادر و جلسه بعدی دادگاه را 24 ژانویه تعیین کرده است.

دادگاه در جریان حضور متهم تحت تدابیر شدید امنیتی بود.

لافنر با پنج مورد اتهام از جمله قتل یک کارمند دولت فدرال - قاضی رول - و تلاش برای ترور گابریل گیفوردز روبروست. معلوم نیست که وزارت دادگستری آمریکا برای او مجازات اعدام درخواست خواهد کرد یا نه.

خانم گیفوردز نماینده زن کنگره آمریکا صبح روز شنبه مشغول دیدار با ساکنان حوزه انتخابی اش در محوطه یک فروشگاه در شهر توسان بود که مردی مسلح به او نزدیک شد و به سویش شلیک کرد.

گابریل گیفوردز که از ناحیه سر زخمی شده همچنان در وضعیت وخیمی قرار دارد با این حال پزشکان می گویند تورم مغزی او متوقف و وضعیت او تثبیت شده است.

روز دوشنبه یک مراسم سوگواری رسمی برای قربانیان حادثه برگزار شد.

پرچم ها در سراسر این کشور به حالت نیمه برافراشته در آمد، و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و همسرش میشل اوباما در کنار شماری از مقام ها و کارکنان دولت در محوطه کاخ سفید به احترام قربانیان برای لحظاتی سکوت کردند.

یک دختر 9 ساله از جمله شش نفری بود که کشته شدند. در مجموع 14 نفر نیز زخمی شده اند.

کریستینا تیلور گرین، دختر بچه کشته شده روز 11 سپتامبر 2001 متولد شده بود. چهره او قبلا در کتاب "پنجاه چهره امید" ویژه برخی از کسانی که در روز حملات تروریستی 11 سپتامبر متولد شده اند چاپ شده بود.

مطالب مرتبط