وزیر دفاع آمریکا: کره شمالی خطری برای ما خواهد بود

رابرت گیتس در چین
Image caption رابرت گیتس در چین با مقام‌های مختلف این کشور دیدار کرده است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که از چین دیدار می کند گفته است که کره شمالی با توسعه موشک های بالیستیک قاره پیما تا پنج سال دیگر آمریکا را مستقیما در معرض خطرقرارخواهد داد.

رابرت گیتس این سخنان را پس از دیدار و گفتگو با هوجین تائو، رئیس جمهوری چین در پکن اظهار داشت.

رابرت گیتس گفت که به اعتقاد او، کره شمالی تا پنج سال دیگر می تواند موشک های قاره پیما را تا میزانی توسعه دهد که امنیت آمریکا را به خطر اندازد با اینکه به تصور او کره شمالی فقط به شمار محدودی از این موشک ها دست خواهد یافت.

کره شمالی مدت هاست که سرگرم توسعه انواع موشک هایی است که تائه پودونگ نام دارد و تازه ترین موشک دوربرد، دارای ظرفیت بردی تا رسیدن به آلاسکا در ایالات متحده آمریکاست.

دستیابی کره شمالی به موشک های قاره پیما باعث نگرانی آمریکا شده است.

تاکنون زرادخانه موشکی کره شمالی صرفا تهدیدی برای کره جنوبی و هزاران تن از نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور و هم چنین متحدان منطقه ای آمریکا منجمله ژاپن به شمار می آمد.

کره شمالی یکی از کشورهایی است که دست اندرکار تکثیر و توسعه فناوری موشکی است و رابطه نزدیکی با ایران دارد. در واقع بین بعضی از اجزای برنامه موشکی این دو کشور تشابهات زیادی وجود دارد.

سخنان رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا هم چنین حاوی این پیام برای میزبانان چینی است که آمریکا خطر از جانب کره شمالی را بسیار جدی تلقی می کند وچین نباید اهمیت آن را نادیده بگیرد.

مطالب مرتبط