موسس سایت ویکی لیکس بار دیگر در دادگاه حاضر شد

جولیان آسانژ موسس سایت اینترنتی ویکی لیکس
Image caption جولیان آسانژ درحالی وارد دادگاه بل مارش شد که ده ها روزنامه نگار و فیلمبردار در انتظار او بودند

جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت اینترنتی ویکی لیکس در دادگاه بل مارش لندن حضور یافت تا قاضی دادگاه در مورد تاریخ رسیدگی به درحواست استرداد او به سوئد تصمیم گیرد.

دولت سوئد خواستار استرداد جولیان آسانژ برای بازجوئی درمورد شکایت مربوط به تعرض و تجاوز و آزار جنسی است اما آقای آسانژ می گوید که این اتهام با انگیزه سیاسی به او وارد شده است.

جولیان آسانژ درحالی وارد دادگاه بل مارش شد که ده ها روزنامه نگار و فیلمبردار در انتظار او بودند.

او مدت کوتاهی در مقابل آنها برای فیلمبرداری و عکسبرداری توقف کرد و بعد وارد دادگاه شد.

در دادگاه که فقط ده دقیقه به طول انجامید، قاضی نیکلاس اوانس موافقت کرد که رسیدگی به پرونده استرداد او ماه آینده انجام گیرد.

در پایان جلسه دادگاه، جولیان آسانژ از تصمیم قاضی نیکلاس اوانس ابراز خشنودی کرد و خطاب به خبرنگاران گفت که ویکی لیکس کماکان به افشاگری های خود ادامه می دهد و بزودی اسناد دیگری را منتشر خواهد کرد.

هفته گذشته آمریکا از سایت اجتماعی تویتر خواست تا در مورد کسانی که با ویکی لیکس درارتباط هستند، اطلاعاتی در اختیار این کشور قراردهد.

آقای آسانژ بر اساس تقاضای مقامات قضایی سوئد برای استرداد او به آن کشور در روز 7دسامبر در لندن بازداشت شد.

روز 14 دسامبر، وکلای او توانستند موافقت دادگاهی در لندن را با آزادی موکل خود در برابر سپردن وثیقه ای به مبلغ دویست هزار پوند (حدود سیصد و شانزده هزار دلار) به دست آورند اما اجرای حکم دادگاه با اعتراض دادستان، به حالت تعلیق در آمد.

در نهایت دادگاه استیناف در لندن حکم آزادی بنیانگذار ویکی لیکس در برابر سپردن وثیقه را تایید کرد.

مطالب مرتبط