سالگرد زلزله هائیتی: میزان پیشرفت بازسازی به روایت آمار

روز دوازدهم ژانویه ۲۰۱۰ زلزله ای به قدرت هفت ریشتر در هائیتی روی داد که منجر به کشته شدن ۲۵۰ هزار نفر شد. این زلزله قوی زندگی چهار میلیون نفر را دگرگون کرد.

کمک رسانی به این تعداد از مردم مشکلی بسیار بزرگ بود. سازمان ها و نهادهای دولتی در اثر زلزله ویران شده و فقر گسترش یافته بود. مشکلات مربوط به عملیات امدادرسانی به دلیل شیوع وبا در ماه اکتبر و عدم ثبات سیاسی برای مدتی طولانی پس از انتخابات نوامبر ۲۰۱۰، دو چندان شد.

منتقدان به عدم پیشرفت در کار بازسازی هائیتی از سوی دولت و جامعه بین المللی اعتراض کرده اند. پرسش اینجاست که در ۱۲ ماه گذشته چه میزان پول جمع شده است، چقدر پول هزینه شده و چه دستاوردهایی کسب شده است؟‌

تامین بودجه

طبق اعلام دفتر هماهنگی کمک های انساندوستانه سازمان ملل متحد، تا ماه دسامبر اهدا کنندگان کمک نقدی حدود یک میلیارد از ۱.۵ میلیارد دلار ی را که برای بازسازی ویرانی های ناشی از زلزله نیاز است، فراهم کردند.

جمع آوری این مبلغ بدان معناست که در بسیاری از زمینه ها بودجه کافی تامین نشده است.

در سال ۲۰۱۱، سازمان ملل متحد اعلام کرد که به دنبال فراهم کردن ۹۰۶ میلیون دلار دیگر برای کمک به هائیتی خواهد بود. این مبلغ شامل هزینه مهار اپیدمی وبا نیز می شود.

افزون بر صندوق کمک های انساندوستانه، در کنفرانسی که در ماه مارس گذشته در نیویورک برگزار شد، کمک کنندگان جهانی وعده ۲.۰۱ میلیارد دلار دیگر را برای بازسازی بلندمدت دادند.

بنا به اعلام دفتر بیل کلینتون، نماینده ویژه سازمان ملل در هائیتی، تا ماه دسامبر از مبلغ اخیر تنها ۱.۲۸ میلیارد دلار یا ۶۳.۶ درصد جمع شده بود.

دفتر بیل کلینتون همچنین اعلام کرده است که از ۴.۴۶ میلیارد دلار کمکی که برای سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ وعده داده شده بود، تنها ۲۸.۷ درصد پرداخت شده است.

سرپناه

در پی وقوع زلزله ۲.۳ میلیون نفر مجبور به ترک خانه هایشان شدند.

دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در اثر زلزله، در مجموع ۱۸۸ هزار و ۳۸۳ ساختمان فرو ریخت که از این تعداد ۱۰۵ هزار ساختمان کاملا ویران شد.

سازمان بین المللی مهاجرت نیز اعلام کرده است که حداکثر ۱.۵ میلیون نفر در هزار و ۳۵۴ مرکز اسکان خودجوش یا اردوگاه اقامت داشتند.

تعداد کسانی که در اردوگاه ها زندگی می کنند اکنون به ۸۱۰ هزار نفر کاهش یافته است.

طبق اعلام دفتر هماهنگی امور انساندوستانه، ۳۱ هزار و ۶۵۶ سرپناه موقت، که به بناهایی محکم تر از چادر اطلاق می شود، ساخته شده است.

آب و بهداشت

در پی وقوع فاجعه در سال گذشته، عملیات امداد بر رساندن آب سالم و امکانات بهداشتی به کسانی متمرکز شده بود که خانه و کاشانه خود را از دست داده بودند.

از آن هنگام سازمان های غیر دولتی اذعان کرده اند که ارائه راه حل های پایدار در این زمینه بسیار مشکل است.

یونیسف می گوید که تاکنون بیش از ۱۵ هزار توالت بهداشتی ایجاد شده است که یک میلیون نفر از آن استفاده می کنند.

این نهاد در عین حال در گزارش خود اذعان می کند که جابه جایی غیرقابل پیشی بینی مردم، مسائل مربوط به مالکیت زمین و تغییر استراتژی ها، سبب شده که ساختن توالت های بهداشتی و مجهز کردن امکانات بهداشتی در مراکز موقت یک "مشکل بزرگ" باشد.

با شیوع وبا، بودجه اضافه ای صرف بهبود وضعیت بهداشتی در مدارس و جوامع هائیتی شده است.

بهداشت و سلامتی

بیشتر سیستم درمانی هایئتی با وقوع زلزله متحمل خسارت شد. هشت بیمارستان ویران شد و ۲۲ بیمارستان به شدت خسارت دید. این تعداد بیش از نیمی از ۴۹ بیمارستانی بود که در سه منطقه زلزله زده وجود داشت.

بلافاصله پس از زلزله تمرکز فعالیت های امدادی بر نجات جان مردم قرار گرفت و حداقل چهار هزار قطع عضو فوری انجام شد.

ولی ۱۲ ماه بعد، وبا به بزرگترین مشکل درمانی تبدیل شده است . طبق اعلام یونیسف تا آخر دسامبر این بیماری به همه ده منطقه هائیتی گسترش یافته بود.

در ماه نوامبر در حالی که امدادگران تلاش می کردند تا گسترش سریع وبا را متوقف کنند، دفتر هماهنگی امور انساندوستانه خواستار دریافت پول بیشتر برای مبارزه با این بیماری شد.

"پزشکان بدون مرز" اعلام کرده است که نیازهای اساسی و فوری مبتلایان به وبا برطرف نمی شود.

آموزش کودکان

طبق اعلام یونیسف، حدود ۷۵۰ هزار کودک به طور مستقیم تحت تاثیر ویرانی های ناشی از زلزله قرار گرفته اند.

در مجموع پنج هزار و ۵۸ کودک از والدین یا قیمشان جدا افتاده اند. به گفته دفتر هماهنگی امور انساندوستانه، از این تعداد هزار و ۳۰۳ نفر به خانواده هایشان بازگشته اند.

یونیسف می گوید که در زمینه آموزشی، حدود سه هزار مدرسه صحرایی موقت و ‌۲۹۸ مدرسه نیمه دائمی ساخته شده است. همچنین ۱۱۲ هزار و ۳۰۰ کودک دیگر به ۴۳۷ فضای مناسب برای کودکان دسترسی دارند؛ فضاهایی که وقتی کودکان به آنجا بروند احساس امنیت کنند.

یونیسف همچنین اعلام کرده است که ۱.۹ میلیون کودک علیه بیماری هایی که واکسن برای آنها وجود دارد، واکسینه شده اند.