احتمال حذف سودان از فهرست تروریستی آمریکا

جنوب سودان
Image caption مردم جنوب سودان که عمدتا مسیحی یا پیروان باورهای قدیمی هستند، مدتها بود خواهان برگزاری همه پرسی در باره استقلال از شمال این کشور بودند

مقام‌های جنوب سودان می گوید تاکنون بیش از شصت درصد از رای دهندگان، در همه پرسی استقلال از بخش شمالی این کشور، شرکت کرده اند.

همه پرسی، روز یکشنبه (۹ سپتامبر)، آغاز شد و تا روز شنبه (۱۵ ژانویه)، ادامه دارد.

در این همه پرسی فقط مردم جنوب سودان شرکت دارند.

روز چهارشنبه (۱۲ ژانویه)، یکی از سخنگویان "جنبش آزادیبخش مردم سودان"،گفت اکنون میزان آرا از حد لازم برای معتبر بودن نتیجه رای گیری، گذشته است.

در صورت موافق بودن شرکت کنندگان در همه پرسی با جدا شدن جنوب سودان از بخش شمالی، این منطقه به پنجاه و چهارمین کشور قاره آفریقا تبدیل خواهد شد.

انتظار نمی رود که نتایج مقدماتی رای گیری تا آخر ماه ژانویه روشن شود اما پیش بینی می شود که مردم جنوب سودان به استقلال این منطقه رای مثبت دهند.

در همین حال، نشانه هایی وجود دارد که وزارت امور خارجه آمریکا ممکن است به طور مشروط و در صورتی که شمال سودان نتیجه همه پرسی را بپذیرد، سودان را از فهرست کشورهای حمایت کننده از اقدامات تروریستی حذف کند.

مردم جنوب سودان که عمدتا مسیحی یا پیروان باورهای قدیمی هستند، مدتها بود که خواهان برگزاری همه پرسی در باره استقلال از شمال این کشور بودند.

گفته می شود که بسیاری از جنوبی هایی که در شمال سودان زندگی می کنند، درباره آینده خود در صورت جدایی جنوب از شمال، نگران هستند.

در هر حال، هر دو منطقه، با چالش های جدی مواجهند.

از جمله این چالش ها، مسایل مرزی، بدهی های دولت و تقسیم منابع نفتی است.

نزدیک به چهار میلیون نفر برای شرکت در همه پرسی ثبت نام کرده اند.

نتایج قطعی همه پرسی در اواسط ماه فوریه اعلام خواهد شد.

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، هشدار داده است که بخش جنوب این کشور در صورت استقلال با بی ثباتی رو به رو خواهد شد.

او می گوید بخش جنوبی سودان تجربه کافی برای اداره یک کشور مستقل ندارد.

مطالب مرتبط