روسیه علت سقوط هواپیمای کاچینسکی را فشار بر خلبان عنوان کرد

صحنه سقوط
Image caption حادثه حدود 9 ماه قبل در روسیه اتفاه افتاد که به مرگ رئیس جمهور وقت لهستان منجر شد

گزارش رسمی روسیه در مورد علت سقوط هواپیمای حامل لخ کاچینسکی رئیس جمهوری لهستان که آوریل سال گذشته روی داد حاکی است که خلبانان هواپیما با وجود شرایط بد هوا برای فرود آمدن تحت فشار سرنشینان ارشد هواپیما قرار گرفته بودند.

آقای کاچینسکی به همراه برخی مقام های سیاسی و نظامی لهستان برای بزرگداشت 22 هزار سرباز لهستانی کشته شده توسط نیروهای امنیتی روسیه در دوران جنگ دوم جهانی، عازم روسیه بود که هواپیمای حامل او و همسرش و چند تن از مقام های سیاسی نظامی لهستان در اطراف فرودگاه اسمولنسک سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

نتیجه تحقیقات روسیه نشان می دهد که اطرافیان لخ کاچینسکی از دادن خبر تغییر مسیر هواپیما به رئیس جمهوری از بیم واکنش او اکراه داشتند و با وجود آنکه مقام های روسی در مورد شرایط نامناسب جوی و مه غلیظ به خلبانان هشدار داده بودند آنها تصمیم به فرود گرفتند.

یاروسلاو کاچینسکی برادر رئیس جمهوری سابق و رهبر حزب مخالف لهستان گزارش روسیه را رد کرده و آن را توهین به لهستان خوانده است.

یاروسلاو کاچینسکی گفت که انداختن همه تقصیرات به دوش خلبان ها قضاوتی یکجانبه و متکی بر گمانه زنی است.

او که 9 ماه پس از آن سقوط هنوز در عزای مرگ برادر دوقلوی خود و سایر قربانیان، کت و شلوار و کراوات سیاه به تن داشت، گزارش روسیه را "جوکی" به بهای لهستان خواند.

او این سوال را مطرح کرد که چرا این گزارش، عملکرد برج مراقبت را که به گفته او اخطارهایش در مورد ارتفاع دیرهنگام بود، از قلم انداخته است.

به گفته آدام ایستون خبرنگار بی بی سی در ورشو، اگر هواپیما برای فرود در یک فرودگاه دیگر منحرف می شد، از برنامه بزرگداشت سربازان لهستانی عقب می ماند.

آقای کاچینسکی گفت که تحقیقات روسیه هیچ شاهدی دایر بر اینکه برادرش بر تصمیم خلبان اثر گذاشته بود نیافته است.