نطق اوباما در مراسم یادبود قربانیان تیراندازی آریزونا

Image caption باراک اوباما گفت نماینده مجروح کنگره برای اولین بار چشمانش را باز کرده است

رئیس جمهوری آمریکا درباره پیشداوری نسبت به انگیزه واقعه تیراندازی اخیر در آریزونا هشدار داده و خواهان گفت و گوی مسالمت آمیز و التیام بخش جناح های مختلف در آمریکا شده است.

باراک اوباما عصر چهارشنبه به وقت آریزونا در شهر توسان در این ایالت در مراسم بزرگداشت قربانیان حمله روز شنبه که طی آن یک نماینده دموکرات کنگره نیز زخمی شد، سخنرانی کرد.

آقای اوباما از شش نفری که در آن حمله کشته شدند از جمله یک قاضی فدرال و یک دختر نه ساله نام برد و به طور مفصل از آنها تمجید کرد.

وی عموم مردم و جناح های مختلف را به گفتار مسالمت آمیز و التیام بخش دعوت کرد و هشدار داد که نسبت به انگیزه ضارب که مردی ۲۲ ساله است، پیشداوری نکنند و کسی را بدون دلیل به خاطر آن حمله مقصر ندانند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "حقیقت این است که هیچیک از ما دقیقا نمی داند که چه چیزی باعث این حمله وحشیانه شد. هیچیک از ما به طور قطع نمی داند که چه می توانست از شلیک آن گلوله ها جلوگیری کند یا اینکه چه در ذهن این مرد خشن چه می گذشت."

باراک اوباما بر بررسی دقیق تمام جوانب آن ماجرا تاکید کرد. میشل اوباما، همسر آقای اوباما نیز با وی به شهر توسان رفته است.

در تیراندازی روز شنبه، مرد مهاجم شش تن از جمله یک قاضی فدرال و یک دختر نه ساله را کشت و ۱۴ نفر هم را زخمی کرد. مراسم خاکسپاری قربانیان این واقعه روز پنجشنبه برگزار می شود.

در مراسم شهر توسان ژانت نپالیتانو، فرماندار سابق آریزونا که در حال حاضر وزیر امنیت ملی آمریکاست هم از جمله سخنرانان بود. علاوه بر مقام های ایالتی، اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا و شماری از مقام های ارشد کنگره نیز در این مراسم شرکت کردند.

عیادت از نماینده کنگره

Image caption سخنان سارا پیلین انتقاد گروه های یهودی را به همراه داشته است

رئیس جمهوری آمریکا و همسرش پیش از این مراسم از گابریل گیفوردز، نماینده کنگره که اخیرا مورد سوقصد قرار گرفته و تعداد دیگری از زخمی های حمله روز شنبه، عیادت کردند.

خانم گیفوردز که روز شنبه گذشته توسط فردی به نام جارد لافنر ، از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت، همچنان در بیمارستان بستری است. وی برای اولین بار چشمانش را باز کرده است.

پزشکان می گویند خانم گیفوردز، ۴۰ ساله، می تواند بدون استفاده از تجهیزات پزشکی تنفس کند و به کندی در حال بهبود است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با صدور قطعنامه ای سوقصد به جان گابریل گیفوردز را محکوم کرد.

سخنان جنجالی پیلین

سارا پیلین، نامزد سابق معاونت ریاست جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در پیامی ویدیویی به شدت از جو سیاسی به وجود آمده پس از ترور یکی از نمایندگان کنگره در ایالت آریزونا انتقاد کرد.

او در پیام خود به مطالب مطرح شده از سوی بعضی از روزنامه نگاران و تحلیلگران واکنش نشان می داد که افزایش تنش سیاسی بین محافظه کاران و لیبرال ها را عامل حادثه تیراندازی در آریزونا عنوان کرده اند.

خانم پیلین گفت این افراد با سخنان خود "تهمت خونریزی" می زنند.

او گفت تحلیلگران با سخنان غیرمسوولانه خود سعی دارند تقصیر حادثه آریزونا را به گردن دیگران بیندازند.

کاربرد واژه "تهمت خونریزی" به وسیله خانم پیلین انتقاد زیادی را به همراه داشته است و مورد انتقاد گروه های یهودی قرار گرفته است.

کاربرد این اتهام سابقه تاریخی و ضد یهودی دارد و منظور از آن اتهام مسیحیان در قرون گذشته علیه اقلیت یهود بود که آنان را به ربودن کودکان مسیحی به منظور استفاده از خون آنان متهم می کردند.

جی استریت، یکی از لابی های یهودی طرفدار اسرائیل در آمریکا در بیانیه ای از خانم پیلین خواست حرف خود را پس بگیرد و از این پس از کلمات مناسب تری استفاده کند.

جی استریت در بیانیه خود گفت: "واژه تهمت خونریزی به یادآورنده دوره بسیار تاریکی از تاریخ مشترک ماست که در آن یهودی ها به دروغ به ارتکاب کارهای شنیع متهم می شدند."

Image caption خانم گیفوردز برای بار سوم به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافته بود

انتقاد از رسانه ها

سارا پیلین در پیام ویدیویی خود گفت: "روزنامه نگاران و تحلیلگران نباید تنها چند ساعت پس از بروز این حادثه غمبار به ایراد تهمت خونریزی روی می آوردند و کاری می کردند که به نفرت و خشونت دامن بزند."

سارا پیلین که از او به عنوان نامزد احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ نام برده می شود، در سخنان خود جو سیاسی به وجود آمده پس از حادثه آریزونا را قابل سرزنش دانست.

بعضی از تحلیلگران در روزهای گذشته افزایش خصومت و دشمنی در گفتمان سیاسی در ایالات متحده را عامل به وجود آورنده حادثه آریزونا عنوان کرده بودند.

بعضی از آنها حتی انگشت اتهام را به سوی خانم پیلین و جنبش اعتراضی تی پارتی نشانه گرفتند چرا که گابریل گیفوردز جز اهداف اصلی این افراد در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر بود.

حوزه انتخابیه خانم گیفوردز از جمله حوزه هایی بود که در یک نقشه تبلیغاتی در سایت خانم پیلین علامت هدف بر روی آن نقش بسته شده بود.

محاکمه مهاجم

جارد لافنر به ارتکاب چند مورد جرم فدرال متهم شده است و در صورت اثبات آنها در دادگاه ممکن است به اعدام محکوم شود.

پلیس می گوید دستخط آقای لافنر را پیدا کرده است که قبل از حمله نوشته بود: "فاحشه، بمیر". آنها بر این باورند که این نوشته خطاب به گابریل گیفوردز بوده است.

پدر و مادر جارد لافنر در اطلاعیه ای از بروز حادثه تیراندازی ابراز ناراحتی کرده اند و از شهروندان خواسته اند حریم خصوصی آنها را رعایت کنند.

همزمان، جزئیات بیشتری از حادثه منتشر شده است.

گزارش ها نشان می دهد که یک کالج محلی به خاطر نگرانی از وضع سلامت روانی جارد لافنر ۲۲ ساله، او را اخراج کرده بود.

ارتش آمریکا نیز به خاطر اعتیاد از پذیرش او خوددداری کرده بود.

نیروهای امنیتی همچنین گفته اند چند ساعت قبل از حمله پدر جارد لافنر از او درباره حمل یک کیف بزرگ سیاه رنگ در صندوق عقب خودروی شخصی سوال کرده بود.

گزارش های دیگر بیانگر مراجعات متعدد پلیس به منزل خانواده لافنر پیش از وقوع حادثه تیراندازی است.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، این مراجعات برای پیگیری شکایات مربوط به موارد غیرخشونت آمیز بوده است.

مطالب مرتبط