انتقاد پیلین از جو رسانه ها پس از تیراندازی در آریزونا

پیلین
Image caption سخنان سارا پیلین انتقاد گروه های یهودی را به همراه داشته است

سارا پیلین، نامزد سابق معاونت ریاست جمهوری آمریکا در پیامی ویدیویی به شدت از جو سیاسی به وجود آمده پس از ترور یکی از نمایندگان کنگره در ایالت آریزونا انتقاد کرده است.

خانم پیلین در پیام خود به مطالب مطرح شده از سوی بعضی از روزنامه نگاران و تحلیلگران واکنش نشان می داد که افزایش تنش سیاسی بین محافظه کاران و لیبرال ها را عامل حادثه تیراندازی در آریزونا عنوان کرده اند.

خانم پیلین گفت این افراد با سخنان خود " تهمت خونریزی" می زنند.

او گفت تحلیلگران با سخنان غیرمسوولانه خود سعی دارند تقصیر حادثه آریزونا را به گردن دیگران بیندازند.

در پی حمله جارد لافنر به گروهی از افراد در آریزونا در روز شنبه، گابریل گیفوردز، نماینده دموکرات کنگره مجروح شد و شش نفر دیگر از جمله یک قاضی فدرال و یک دختر نه ساله کشته شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و همسرش چهارشنبه به آریزونا می روند تا به قربانیان حادثه تیراندازی ادای احترام کنند.

کاربرد واژه "تهمت خونریزی" به وسیله خانم پیلین انتقاد زیادی را به همراه داشته است و مورد انتقاد گروه های یهودی قرار گرفته است.

کاربرد این اتهام سابقه تاریخی و ضدیهودی دارد و منظور از آن متهم کردن اقلیت یهودی در سرزمین های مسیحی نشین به ربودن و قربانی کردن کودکان است.

جی استریت، یکی از لابی های یهودی طرفدار اسرائیل در آمریکا در بیانیه ای از خانم پیلین خواست حرف خود را پس بگیرد و از این پس از کلمات مناسب تری استفاده کند.

جی استریت در بیانیه خود گفت: "واژه تهمت خونریزی به یادآورنده دوره بسیار تاریکی از تاریخ مشترک ماست که در آن یهودی ها به دروغ به ارتکاب کارهای شنیع متهم می شدند."

انتقاد از رسانه ها

سارا پیلین در پیام ویدیویی خود گفت: " روزنامه نگاران و تحلیلگران نباید تنها چند ساعت پس از بروز این حادثه غمبار به ایراد تهمت خونریزی روی می آوردند و کاری می کردند که به نفرت و خشونت دامن بزنند."

سارا پیلین که از او به عنوان داوطلب احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 نام برده می شود، در سخنان خود جو سیاسی به وجود آمده پس از حادثه آریزونا را قابل سرزنش دانست.

بعضی از تحلیلگران در روزهای گذشته افزایش خصومت و دشمنی در گفتمان سیاسی در ایالات متحده را عامل به وجود آورنده حادثه آریزونا عنوان کرده بودند.

بعضی از آنها حتی انگشت اتهام را به سوی خانم پیلین و جنبش اعتراضی تی پارتی نشانه گرفتند چرا که گابریل گیفوردز جز اهداف اصلی این افراد در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر بود.

حوزه انتخابیه خانم گیفوردز از جمله حوزه هایی بود که در یک نقشه تبلیغاتی در سایت خانم پیلین علامت هدف بر روی آن نقش بسته شده بود.

خانم گیفوردز که از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته، همچنان در بیمارستان بستری است. پزشکان می گویند او می تواند بدون کمک تنفس کند و به کندی در حال بهبود است.

جارد لافنر به ارتکاب چند مورد جرم فدرال متهم شده است و در صورت اثبات آنها در دادگاه ممکن است به اعدام محکوم شود.

پلیس می گوید دستخط آقای لافنر را پیدا کرده است که قبل از حمله نوشته بود: "فاحشه، بمیر". آنها بر این باورند که این نوشته خطاب به گابریل گیفوردز بوده است.

پدر و مادر جارد لافنر در اطلاعیه ای از بروز حادثه تیراندازی ابراز ناراحتی کرده اند و از شهروندان خواسته اند حریم خصوصی آنها را رعایت کنند.

همزمان، جزئیات بیشتری از حادثه منتشر شده است.

گزارش ها نشان می دهد که یک کالج محلی به خاطر نگرانی از وضع سلامت روانی جارد لافنر 22 ساله، او را اخراج کرده بود.

ارتش آمریکا نیز به خاطر اعتیاد از پذیرش او خوددداری کرده بود.

نیروهای امنیتی همچنین گفته اند چند ساعت قبل از حمله پدر جارد لافنر از او درباره حمل یک کیف بزرگ سیاه رنگ در صندوق عقب خودروی شخصی سوال کرده بود.

گزارش های دیگر بیانگر مراجعات متعدد پلیس به منزل خانواده لافنر پیش از وقوع حادثه تیراندازی است.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، این مراجعات برای پیگیری شکایات مربوط به موارد غیرخشونت آمیز بوده است.

مطالب مرتبط