گایتنر: افزایش ارزش یوان به نفع چین است

یوان
Image caption آمریکا دارای مازاد تجاری عظیمی با آمریکاست

تیموتی گایتنر وزیر دارائی آمریکا می گوید که ارزش یوان واحد پولی چین کماکان بطور قابل ملاحظه ای پائین نگاه داشته شده است و این به نفع چین است که برای مقابله با تورم ارزش آن را به سرعت افزایش دهد.

وزیر دارایی آمریکا گفت که در مقابل اصلاح ارزش یوان آمریکا حاضر است فرصت های بهتری برای سرمایه گذاری چین فراهم آورد و به این کشور اجازه دسترسی بیشتری به تولیدات فناوری پیشرفته آمریکا بدهد.

هو جین تائو رئیس جمهوری چین قرار است هفته آینده از آمریکا دیدار کند.

آمریکا مدت هاست چنین استدلال می کند که چین ارزش واحد پولی خود را بطور مصنوعی پائین نگاه می دارد.

آقای گایتنر گفت: "چین هنوز با شدت میزان نرخ برابری ارز را کنترل می کند و جریان حرکت سرمایه به داخل و خارج از کشور را محدود می کند. تاثیر این سیاست ها این است که ارزش واحد پولی چین را پایین تر از حد واقعی نگاه می دارد."

درخواست برای رشد سریعتر یوان برای سال ها در دستور کار دولت آمریکا بوده است.

تولیدکنندگان و سیاستمداران آمریکایی چین را متهم می کنند که با کنترل ارزش یوان توازن تجاری با آمریکا را به طور غیرمنصفانه ای به نفع خود تغییر می دهد. آنها همچنین می گویند که این سیاست باعث شده است میلیون ها شغل در آمریکا از دست برود.

آقای گایتنر گفت: "مهم ترین نکته ای که باید درک کرد این است که این اتفاق (افزایش ارزش یوان) خواهد افتاد. هیچ راه دیگری وجود ندارد. تنها گزینه چین چگونگی وقوع آن است."

آمریکا خواهان افزایش سریعتر ارزش یوان است تا از صادرات چین به آمریکا کاسته شود، مازاد بودجه عظیم آن با آمریکا کمتر شود، و از میزان ذخایر ارزی آن کاسته شود.

چین در مقابل می گوید که سیاست آمریکا این است که پکن را به خاطر کسر تجاری بزرگ خود مقصر بشناسد.

آقای گایتنر اذعان کرد که دولت آمریکا باید با کاهش هزینه های عمومی و اصلاح نظام مالیاتی نسبت به کاهش کسری بودجه اقدام کند.

مطالب مرتبط