به روز شده:  19:52 گرينويچ - پنج شنبه 13 ژانويه 2011 - 23 دی 1389

آمریکا

سیل در برزیل حدود ۴۰۰ کشته بر جای گذاشت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات برزیل می گویند در حالی که عملیات تجسس و امداد رسانی برای نجات سیل زدگان ادامه دارد، شمار قربانیان ناشی از جاری شدن سیل و رانش زمین در جنوب شرقی این کشور حدود ۴۰۰ نفر رسیده است.

بنا به گزارش رسانه های برزیلی تعداد کشته شدگان در شهر نوا فریبورگو به ۱۵۵ نفر، ترسوپولیس به ۱۴۶ نفر و پتروپولیس به ۳۴ نفر رسیده است.

امدادگران اکنون با استفاده از هلی کوپتر در نواحی شمالی ریو دو ژانیرو به تجسس برای پیدا کردن بازماندگان مشغولند. ایالت ریو دو ژانیرو در جنوب شرق برزیل واقع است.

زندگی هزاران نفر از مردم برزیل در سال های اخیر با جاری شدن سیل های شدید مختل شده است.

صبح پنجشنبه (۱۳ ژانویه) با آغاز عملیات امداد رسانی، بارش شدید باران مجددا شروع شد و انتظار می رود در طول روز ادامه داشته باشد.

وزارت دفاع غیر نظامی برزیل هنوز شمار قربانیان را تایید نکرده اما مقامات می گویند انتظار می رود که تنها در شهر ترسوپولیس اجساد صدها نفر دیگر پیدا شود.

"دریایی از گل"

با وجود تعداد زیاد مفقود شدگان، انتظار می رود که شمار قربانیان ناشی از جاری شدن سیل باز هم افزایش یابد. همچنین نگرانی هایی در مورد ابتلا به بیماری های ناشی از آشامیدن آب آلوده وجود دارد.

بیش از ۸۰۰ نفر امدادگر به عملیات تجسس و کمک به بازماندگان مشغولند.

نیروی هوایی برزیل با استفاده از هلی کوپتر های خود اقدام به انتقال تجهیزات و پرسنل به مناطق سیل زده کرده است.

شاهدان می گویند گروه های امدادرسان با استفاده از ماشین آلات سنگین، ابزار کشاورزی مانند بیل و حتی دست های خالی خود برای حفر و کنار زدن گل و لای و نجات مردم استفاده می کنند.

دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل، امروز با پرواز بر فراز این منطقه از نزدیک خرابی ها را مشاهده می کند.

آنتونیو وناچیو، ۵۳ ساله، به خبرگزاری رویترز گفته است که در خیابانی محل زندگی اش، جسد شش نفر را دیده است. این مرد گفت که خانه اش زیر گل فرو رفته اما هنوز پا بر جاست.

خیابان های اصلی در اثر رانش زمین و جاری شدن سیل بسته شده اند و وضعیت بد ترافیک اوضاع را وخیم تر کرده است.

مانوئل کاندیدو، یکی از ساکنان ناحیه سیل زده، شهر پتروپلیس را به "دریای گل" تشبیه کرد.

او گفت: "من ۲۵ سال است که در ارتفاعات این شهر زندگی می کنم و تا به حال شاهد چنین چیزی نبودم. وقتی از بالا به پایین و اطراف نگاه می کنم، تنها دریایی از گل می بینم. مردم خودشان را با بالا رفتن از درخت و یا رساندن به ارتفاعات بلند نجات می دهند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.