ادامه نا آرامی ها در تونس با وجود حکومت نظامی

Image caption به گفته مقامات دست کم 23 نفر در جریان درگیری بین تظاهرات کنندگان و پلیس کشته شده اند

گزارش ها از تونس حاکی است که با وجود مقررات حکومت نظامی در پایتخت، درگیری ها بین تظاهرات کنندگان و پلیس در طول شب ادامه داشته است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپانیایی "افه"، شب گذشته صدها تن از جوانان در مناطق مختلف شمال تونس، پایتخت، به خیابان ها ریخته و در جریان تظاهرات با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده که یک نفر در جریان درگیری با پلیس به ضرب گلوله کشته شده است.

شورای ملی تونس قرار است امروز ( پنجشنبه، 13 ژانویه) در یک نشست اضطراری در مورد پیدا کردن راه حلی برای مقابله با این بحران به مذاکره بنشیند.

نا آرامی ها در تونس از اوایل ماه جاری، در اعتراض به افزایش بیکاری و همزمان با خودکشی یک فارغ التحصیل بیکار به اوج رسید. این فرد ۲۶ ساله بود.

در جریان درگیری در بعضی از شهرها از جمله شهر تونس، پایتخت، گزارش شد که پلیس به سوی تظاهرات کنندگان، گاز اشک آور شلیک کرده است.

در شهر توزر در جنوب غربی و تاله در استان قصرین در غرب این کشور نیز درگیری هایی روی داده است.

محمد الغنوشی، نخست وزیر تونس روز گذشته ( چهارشنبه 12 ژانویه) اعلام کرد که رفیق الحاج قاسم، وزیر کشور، از کار برکنار شده است. او همچنین از آزادی بازداشت شدگان درگیری های اخیر این کشور خبر داد.

دستو برکناری وزیر کشور و آزادی بازداشت شدگان، هر دو از سوی زین العابدین بن علی، رئیس جمهور تونس صادر شد.

آقای الغنوشی همچنین گفته است که یک کمیته ویژه برای بررسی پرونده های فساد در این کشور تشکیل خواهد شد.

اظهارات نخست وزیر پس از آن اعلام شد که ارتش به منظور حفظ امنیت به پایتخت اعزام شد و سربازان مسلح به سلاح خودکار در مرکز شهر مستقر شدند.

Image caption زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس دستور برکناری وزیر کشور را صادر کرد

شب سه شنبه 12 ژانویه نیز جوانان معترض به صدها مغازه و فروشگاه حمله برده، چندین بانک را به آتش کشیدند و به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند. آنها همچنین به یکی از ساختمان های دولتی واقع در حومه شهر حمله کردند.

به گفته مقامات دست کم 23 نفر در جریان درگیری بین تظاهرات کنندگان و پلیس کشته شده اند، اما فعالان حقوق بشر و اتحادیه های کارگری می گویند تعداد کشته شدگان حداقل پنجاه نفر است.

یکی از فعالان حقوق بشر که از نزدیک شاهد یکی از تظاهرات بود برای بی بی سی توصیف کرد که چطور پلیس به سرعت و با خشونت تظاهرات کنندگان شامل وکلا، هنرمندان و بازیگران را پراکنده کرد.

به گفته این فعال حقوق بشر، پلیس به ویژه زنان را با خشونت هرچه بیشتر مورد ضرب و جرح قرار داد.

در همین حال پلیس سوئیس سرگرم تحقیق درباره اقدام به آتش سوزی سفارت تونس در شهر برن (پایتخت سوئیس) است. این اقدام به آتش سوزی ناکام ماند و کسی در جریان آن مجروح نشد.

مطالب مرتبط