به روز شده:  17:40 گرينويچ - پنج شنبه 13 ژانويه 2011 - 23 دی 1389

آفریقا

درگیری های شبانه در تونس "چهار کشته" داد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گزارش ها از کشور تونس حاکی است که با وجود برقراری مقررات منع رفت و آمد شبانه و استقرار ارتش در پایتخت، چهار نفر در جریان درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده اند.

بنا به گزارش ها یکی از معترضین در نواحی غربی شهر تونس، پایتخت، و سه تن دیگر در جنوب این شهر به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

این در حالی است که فدراسیون بین المللی حقوق بشر تعداد کشته شدگان در جریان تیراندازی پلیس به سوی جمعیت تظاهرات کننده را هشت نفر گزارش داده است.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهور تونس نا آرامی ها را "اقدامی تروریستی" توصیف کرده است.

آدام مینوت، خبرنگار بی بی سی در تونس می گوید فضای تنش زیادی در خیابان های پایتخت با حضور نیروهای ارتش و پلیس مسلح وجود دارد.

شب گذشته صدها تن از جوانان در مناطق مختلف شمال تونس، پایتخت، به خیابان ها ریخته و در جریان تظاهرات با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

شورای ملی تونس قرار است امروز ( پنجشنبه، 13 ژانویه) در یک نشست اضطراری در مورد پیدا کردن راه حلی برای مقابله با این بحران به مذاکره بنشیند.

نا آرامی ها در تونس از اوایل ماه جاری، در اعتراض به افزایش بیکاری و همزمان با خودکشی یک فارغ التحصیل بیکار به اوج رسید.

اما در تونس، پایتخت، درگیری بین جوانان معترض و نیروهای امنیتی از روز گذشته (چهارشنبه) شروع شد.

در شهر توزر در جنوب غربی و تاله در استان قصرین در غرب این کشور نیز درگیری هایی روی داده است.

"حرف های تو خالی"

به گفته فدراسیون بین المللی حقوق بشر تعداد کشته شدگان از ابتدای شروع درگیری ها در ماه جاری به دست کم 66 نفر رسیده است که این تقریبا سه برابر تعدادی است که مقامات دولتی اعلام کرده اند.

وزارت خارجه سوئیس کشته شدن یک زن با تابعیت دوگانه سوئیسی- تونسی را در شمال شهر تونس، به ضرب گلوله پلیس در ناحیه گلو ، تایید کرده است.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه سوئیس آمده است که سفیر تونس احضار شده است. در بخشی دیگر از این بیانیه آمده که:" دولت تونس باید به تبادل و گفتگو ، آزادی و حقوق بشر احترام بگذارد."

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس دستور برکناری وزیر کشور را صادر کرد

همچنین طبق گزارش های رسیده، دیپلمات های فرانسوی خبر کشته شدن یک استاد دانشگاه با تابعیت دوگانه فرانسوی- تونسی را به خانواده اش در فرانسه داده اند.

حاتم بتاهار یکی از دو معترضی بود که در جریان تظاهرات روز چهارشنبه، در شهر دوز به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

وی استاد علوم کامپیوتر در فرانسه بود و برای دیدار مادرش به تونس سفر کرده بود.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که این مرگ ها در نتیجه "دست زدن به اقدامات افراطی مثل استفاده از تک تیر اندازها و کشتن کسانی که در اعتراضات آرام شرکت داشتند" رخ داده است.

او تاکید کرد: "دولت باید تحقیقاتی شفاف، معتبر و مستقل در زمینه علل بروز خشونت و کشته شدن افراد شروع کند."

پیشتر محمد الغنوشی، نخست وزیر تونس به منظور آرام کردن اوضاع، رفیق الحاج قاسم، وزیر کشور، را از کار برکنار کرد و دستور آزادی بازداشت شدگان در درگیری های اخیر را صادر کرد.

آقای الغنوشی همچنین وعده داد که یک کمیته ویژه برای بررسی پرونده های فساد در این کشور تشکیل دهد.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی در تونس، بسیاری از مردم این کشور وعده های رئیس جمهور را "حرف های تو خالی" می خوانند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.