تاکید ایران بر حل مسالمت آمیز بحران سیاسی لبنان

Image caption حزب الله لبنان متحد ایران محسوب می شود

علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران، از جناح های سیاسی لبنان خواسته است که با "هوشیاری" و "تدبیر" بحران سیاسی این کشور را حل و فصل کنند.

یازده وزیر وابسته به حزب الله و متحدانش روز چهارشنبه (۱۲ ژانویه) با خروج از دولت سعد حریری، نخست وزیر لبنان، موجب فروپاشی کابینه او شدند.

به گزارش خبرگزاری های جمهوری اسلامی (ایرنا)، سرپرست وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه بر وحدت ملی لبنان تاکید کرد.

ایرنا به نقل از آقای صالحی نوشته است: "از گروه ها و تشکل های مختلف لبنانی انتظار می رود با حفظ هوشیاری و وحدت ملی، اجازه ایجاد اختلاف و تنش را به بد خواهان این کشور نداده و با رایزنی و تدبیر از مرحله حساس کنونی به سلامت عبور کنند."

متحد عمده ایران و سوریه در لبنان گروه حزب الله است.

پیش بینی می شود شماری از مقام های حزب الله به زودی در ارتباط با ترور سال ۲۰۰۵ رفیق حریری، نخست وزیر پیشین این کشور، توسط دادگاهی بین المللی احضار شوند.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، از مقام ها و مردم این کشور خواست که با این دادگاه همکاری نکنند.

وی هشدار داده است که در صورت متهم شدن اعضای حزب الله سکوت نخواهد کرد.

تلاش عربستان و سوریه برای رسیدن به توافقی بین جناح های مختلف در خصوص این پرونده جنجالی ناکام مانده و خروج وزیران جناح طرفدار حزب الله را در پی داشته است.

به گزارش ایرنا، آقای صالحی طرح مشترک سوریه و عربستان برای حل مناقشه در لبنان را طرح خوبی ارزیابی کرده که می توانست به حل اختلافات کمک کند.

این در حالیست که آمریکا می گوید اوضاع لبنان را به دقت زیر نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان، دوشنبه آینده مذاکرات رسمی احزاب برای تشکیل دولت جدید را آغاز خواهد کرد.

سقوط دولت سعد حریری زمانی اتفاق افتاد که او در واشنگتن سرگرم دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بود.

او و باراک اوباما خروج حزب الله و متحدانش از کابینه را نشانه ترس آنان و اقدامی در جهت مختل کردن کار دولت لبنان دانسته اند.

کابینه لبنان دارای ۳۰ وزیر است که ۱۰ نفر از آنان را نمایندگان حزب الله و دیگر گروه های حامی آن تشکیل می دهند. بر اساس قوانین لبنان، نخست وزیر این کشور باید یک مسلمان سنی مذهب باشد.

مطالب مرتبط