عراق تعدادی از ایرانیان زندانی را آزاد کرد

زائران زن ایرانی در کاظمین
Image caption تعدادی از زیارتگاههای مورد توجه شیعیان ایران در کشور عراق واقع است

سفیر ایران با اعلام خبر آزادی تعدادی از ایرانیان زندانی در آن کشور، در مورد عواقب سفر انفرادی زائران ایرانی به آن کشور هشدار داده است.

روز جمعه، 24 دیماه (14 ژانویه)، خبرگزاری فارس به نقل از مصاحبه ای با حسن دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، نوشت که بیست و شش شهروند ایرانی که در عراق زندانی بودند، آزاد شده اند و بیست تن از آنان پس از زیارت اماکن مقدس شیعیان در عراق، روز جمعه از طریق مرز زمینی دو کشور به ایران باز می گردند.

این افراد به دلیل ورود به عراق بدون داشتن روادید لازم بازداشت و زندانی شده بودند.

به گفته آقای دانایی فر، حدود بیست و چهار ایرانی دیگری هم که به همین جرم در عراق زندانی بوده اند هفته آینده آزاد خواهند شد و به ایران بازخواهند گشت.

دو هفته پیش، جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، دستور آزادی تعدادی از ایرانیانی را که به خاطر ورود غیرمجاز در عراق زندانی بودند صادر کرد و روند اداری اجرای این دستور را به جریان انداخت.

سفیر ایران در عراق در مصاحبه با خبرگزاری فارس با اشاره به نزدیک بودن ایام اربعین حسینی، به زائران ایرانی عازم عراق هشدار داد که به صورت انفرادی و بدون کسب روادید لازم، از سفر به آن کشور پرهیز کنند.

Image caption زائران ایرانی در مواردی قربانی خشونت در عراق بوده اند

وی گفت که مجازات ورود غیرقانونی به خاک عراق حداقل شش سال زندان است.

تا زمان سقوط رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق، سفر شهروندان ایرانی برای زیارت اماکن مذهبی عراق کمابیش متوقف بود اما پس از اشغال نظامی خاک آن کشور توسط نیروهای به رهبری آمریکا، این سفرها به تدریج آغاز شد.

مقامات جمهوری اسلامی همواره توصیه کرده اند که زائران همراه با کاروان های زیارتی مورد تایید نهادهای دولتی به عراق سفر کنند اما در موارد متعدد، زائرانی به طور انفرادی و یا همراه با کاروان های مستقل عازم اماکن مذهبی آن کشور شده اند.

در مواردی، زائران ایرانی در جریان عملیات خشونت آمیز در عراق جان خود را از دست داده اند و گاه هم هدف عمدی عملیات خشونت آمیز از جمله انفجارهای انتحاری بوده اند.

کشور عراق مدفن شماری از امامان مسلمانان شیعه دوازده امامی است و به همین دلیل، مکان زیارتی مورد علاقه بسیاری از مردم ایران محسوب می شود و هر روزه صدها تن از زائران ایرانی با عبور از مرز با عراق عازم زیارت اماکن مذهبی این کشور به خصوص مدفن امامان شیعه و سایر مراکز مورد احترام شیعیان در نجف، کربلا، کاظمین و سامرا می شوند.

مطالب مرتبط