اوباما به پاکستان قول حمایت اقتصادی داد

Image caption آقای زرداری خواهان کمک های اقتصادی آمریکا شده است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ملاقات روز جمعه خود با آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان، از او حمایت و اعلام آمادگی کرد به اقتصاد این کشور کمک کند.

آقای زرداری برای شرکت در مراسم تدفین ریچارد هولبروک، دستیار ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان که چندی پیش بطور ناگهانی درگذشت، به واشنگتن آمده است.

روابط دو کشور طی سال گذشته و بدنبال نگرانی آمریکا از پناه گرفتن شورشیان در پاکستان و افزایش خشونتها در افغانستان دچار تنش شد.

مقام های پاکستان نیز شکایت می کنند که آمریکا شرایط ویژه اجتماعی و سیاسی این کشور را کاملا درک نمی کند.

بر اساس بیانیه ای که کاخ سفید پس از ملاقات این دو در پشت درهای بسته منتشر کرد، آقای اوباما "بر اهمیت روابط آمریکا و پاکستان تاکید کرده است."

این بیانیه افزود آنها درباره همکاری های بیشتر برای مقابله با تروریسم و تقویت ثبات منطقه ای و استقرار صلح در افغانستان گفتگو کردند.

حسین حقانی، سفیر پاکستان در واشنگتن به خبرنگاران گفت که آقای زرداری در این ملاقات که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز حضور داشت، خواهان کمک های اقتصادی آمریکا شده است.

وی افزود آقای اوباما و خانم کلینتون گفته اند طی "روزهای آینده راه هایی برای تقویت روند اصلاحات اقتصادی پاکستان با در نظر داشتن عوامل اجتماعی و سیاسی پیدا می کنند."

به گفته سفیر آمریکا در واشنگتن آقای زرداری از کمک های آمریکا تشکر کرده است.

کاخ سفید در سال 2009 یک کمک پنج ساله 7/5 میلیارد دلاری را برای پاکستان تایید کرد.

دولت اوباما قصد دارد در سال 2011 به تدریج 100 هزار نیروی خود در افغانستان را خارج کند. سایر کشورهای عضو ناتو که در افغانستان نیرو دارند نیز خواهان خروج از این کشور هستند.

اما خشونتهای فزاینده سال گذشته در افغانستان توانایی نیروهای خارجی در استقرار یک صلح پایدار در کشوری فقیر با حکومتی ضعیف را زیر سوال برده است.

آقای زرداری قرار است چند ماه دیگر برای سفر رسمی تری به واشنگتن بیاید.

مطالب مرتبط