'دزدی دریایی میلیاردها دلار هزینه برمی دارد'

دزد دریایی
Image caption تغییر مسیر کشتی ها از هزینه های اصلی ناشی از معضل دزدی دریایی است

یک مطالعه حاکیست که دزدی دریایی سالانه 7 تا 12 میلیارد دلار برای اقتصاد جهان هزینه به بار می آورد.

این گزارش که توسط چتم هاوس، یک موسسه مطالعاتی در بریتانیا، انجام شده میزان هزینه های ناشی از خون بها و باج، تجهیزات امنیتی و تاثیر دزدی دریایی بر تجارت را محاسبه کرده است.

براساس این گزارش بخش اعظم این هزینه ها ناشی از دزدی دریایی در آب های سومالی است.

هرچند گفته شد که ارزیابی هزینه ها دشوار است، یک محقق تخمین زد که این هزین ها از 2005 تا به امروز تقریبا پنج برابر شده است.

علیرغم تلاشی بین المللی برای گشتزنی در آب های بالقوه خطرناک، شمار موارد گزارش شده دزدی دریایی در سال های اخیر افزایش یافته و به علاوه ناحیه عملیات دزدان نیز گسترش یافته است.

'معالجه علائم'

این مطالعه حاکیست که از سال 2006 تاکنون حدود 1600 مورد اقدام برای دزدی دریایی انجام شده که باعث مرگ بیش از 54 نفر شده است.

براساس این گزارش بررسی این مشکل در سه منطقه - شاخ آفریقا، نیجریه و خلیج گینه، و تنگه ملکه - نشان می دهد که بیشترین هزینه به دلیل تغییر مسیر کشتی ها برای پرهیز از آب های خطرناک به بار می آید که از 2.4 میلیارد دلار تا 3 میلیارد دلار است.

همزمان سالانه حدود 2 میلیارد دلار صرف عملیات دریایی در آب های سومالی می شود.

"آنا بودن" محقق موسسه "بنیاد آینده زمین یگانه" در ایالت کلورادو گفت: "بعضی از این هزینه های به صورت نجومی درحال افزایش است. آنچه بیشتر نگرانی ایجاد می کند این است که همه اینها فقط برای معالجه علائم مشکل است. تقریبا هیچ کاری برای رسیدگی به ریشه آن انجام نمی شود."

در آغاز سال جاری حدود 500 نفر از 18 کشور اسیر دزدان دریایی در سراسر جهان بودند.

سومالی برای دو دهه گرفتار جنگ داخلی بوده است و شرایط بی قانونی به رشد و نمو دزدان دریایی کمک کرده است.

مطالب مرتبط