کناره‌گیری ژان ماری لوپن؛ دختر جانشین پدر

 ژان ماری لوپن، مارین لوپن
Image caption ژان- ماری لوپن از مدتها پیش از جانشینی دخترش مارین بر حزب دست راستی فرانسه حمایت کرده بود

برای چهل سال، ژان ماری- لوپن رهبری یکی از موفقترین جنبش های ملی گرای افراطی در اروپا را برعهده داشت.

او در سال ۲۰۰۲ با راه یافتن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، مردم این کشور را در بهت و حیرت فرو برد.

او که ۸۲ سال دارد، از مدتها پیش از جانشینی دخترش مارین بر این حزب دست راستی حمایت کرده بود.

مارین می گوید: "من در ابتدا به فکر کار سیاسی نبودم. اما وقتی دختر لوپن باشید احتمالا چاره ای جز این ندارید. در واقع سیاست مرا به درون خود کشید. حالا می خواهم مبارزه پدرم را ادامه دهم و برای آنچه او به آن باور داشت بجنگم، و این همان چیزی است که مردم فرانسه واقعا می خواهند. اگر من این کار را نکنم فکر نمی کنم کس دیگری قادر به انجام آن باشد".

چهره ای نرمتر

مارین اعتماد به نفس کمی ندارد. ولی با ژاندارک، سمبل قداست فرانسوی - که سمبل جبهه ملی فرانسه است – هم بسیار فاصله دارد.

او همیشه شلوار جین و کفش پاشنه بلند می پوشد. تا به حال دو بار طلاق گرفته و سه فرزند هم دارد. او با سقط جنین موافق است و در داخل حزبش قطعا مورد پسند کاتولیک های سفت و سخت نیست. ولی کسانی که او را از نزدیک می بینند تصدیق می کنند که او دلنشین است و دوست نداشتنش سخت است. این ویژگی از او سیاستمداری فوق العاده می سازد.

نونا مه یر، محقق مسایل دست راست های افراطی در دانشسرای عالی علوم سیاسی پاریس می گوید: "او حس نوستالژیکی نسبت به جنگ جهانی دوم ندارد. این جنگ برای او به گذشته تعلق دارد و نگاه او به پیش روست".

Image caption ژان ماری- لوپن در سال ۲۰۰۲ با راه یافتن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، مردم این کشور را در بهت و حیرت فرو برد

مه یر معتقد است "نظر او در مورد مهاجرت با پدرش یکی است. به عقیده او دو نوع فرانسوی وجود دارند: "فرانسوی های واقعی" و بقیه.

به گفته خانم مه یر "او این پیام را در بسته بندی متفاوت و نرم تری ارائه می کند. او در برخورد با رسانه ها خیلی قوی ست و خیلی هم پرطرفدار است".

قدیمی ترها

در انتخابات برای رهبری حزب جبهه ملی، یک نفر سر راه مارین قرار گرفته بود؛ برونو گولنیش. او برای سالیان طولانی دست راست ژان- ماری لوپن بود و برای مدت کوتاهی هم ریاست یک گروه راست افراطی در پارلمان اروپا را برعهده داشت. او پیشکسوت حزب بود، هر چند که در مورد موضوع کلیدی مهاجرت مواضع او و مارین تا حد بسیار زیادی مشترک بود.

او می گوید: "سیاست ما توقف، و در صورت امکان، معکوس کردن روند مهاجرت گسترده به فرانسه، با روش های مسالمت آمیز است. به علاوه ما طرفدار "اولویت ملی" هستیم. ما فکر می کنیم کاملا طبیعی است که در زمینه اشتغال، آموزش و غیره، فرانسوی ها نسبت به "خارجی ها" ارجحیت داشته باشند."

در داخل حزب، فمینیست ها و برخی سنت گرایان آقای گولنیش را ترجیح می دادند، چون به باور آنها مارین می توانست در حزب انشقاق ایجاد کند. ولی پدرش معتقد بود او بهترین فرد برای دستیابی به نتایجی باورنکردنی است.

آقای لوپن می گوید: "جبهه ملی یک انجمن بولینگ بازان یا یک باشگاه بسکتبال نیست. سازمانی سیاسی با مسوولیت هایی سنگین است". او در طول مصاحبه به شوخی و خنده با دخترش مشغول بود و واضح است که این دو رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند.

او می گوید: "من به روشنی گفته ام که از چه کسی حمایت می کنم. اگر اجازه بدهید یک مقایسه برایتان می کنم؛ برونو گولنیش یک قهرمان شنای المپیک است، ولی چیزی که ما لازم داریم یک راننده فرمول یک است. این چیزی از محاسن او کم نمی کند. گولنیش شناگر ماهری است، ولی راننده خوبی نیست".

Image caption مارین لوپن معتقد است می تواند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود

اهداف جاه طلبانه کابوس مخالفان جبهه ملی در فرانسه، و حتی اروپا، این است که نامزد این حزب از نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فعلی که بسیار نامحبوب است، پیشی بگیرد و به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ برسد.

وقتی در سال ۲۰۰۲ آقای لوپن خودش را به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رساند، رأی دهندگان چپ میانه با اکراه تمام به رئیس جمهور وقت، ژاک شیراک، که یک راستگرای میانه رو بود رأی دادند. ولی سوال این است که آیا در صورت تکرار چنین وضعیتی رأی دهندگان راست میانه حاضر می شوند به نامزد حزب سوسیالیست رأی بدهند؟ مارین لوپن فکر نمی کند آنها چنین کنند.

برای سالیان سال بسیاری از تعلق به یک حزب حاشیه ای راضی بودند. اما مارین اهداف بزرگتری در سر دارد. او قویا معتقد است باد سیاست در اروپا در جهت او می وزد.

او می گوید: "من برای پیروزی آمده ام، پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری. این هدف هر حزب سیاسی است. رسیدن به قدرت و اجرای ایده هایش. به همین علت ما به مبارزه ادامه می دهیم و من فکر می کنم شانس خوبی برای رسیدن به دور دوم داریم. برای همین است که سیاسیون فرانسوی این قدر بی قرار هستند".

او می گوید "ممکن است ما در دور دوم با یک نامزد سوسیالیست روبرو شویم. امید ما همین است. عکس العمل رأی دهندگان دست راستی و دست چپی مثل هم نیست. علاوه بر این در ده سال اخیر چهره جبهه ملی در ذهن مردم فرانسه تغییر کرده. آمار این را نشان می دهد".

رقیب خطرناک

اما آیا چهره مارین لوپن واقعا در ذهن مردم فرانسه تغییر کرده؟ ماه گذشته نقاب فرو افتاد. در یک سخنرانی انتخاباتی در لیون، او مسلمانانی را که در خیابان نماز می خوانند، با اشغالگران نازی که فرانسه را در خلال جنگ جهانی دوم اشغال کرده بودند مقایسه کرد.

نونا مه یر می گوید: "من مطمئنم در دور دوم، اتحادی مقدس علیه مارین لوپن شکل خواهد گرفت. او کماکان از سوی اکثریت رأی دهندگان فرانسوی به عنوان نماد راست افراطی قلمداد می شود و هنوز بیش از نیمی از رأی دهندگان فرانسوی جبهه ملی را تهدیدی برای دموکراسی به حساب می آورند".

با این حال اخیرا یک نظرسنجی نشان داد که مارین می تواند در انتخابات سال ۲۰۱۲ با ۱۳ درصد آرا در جای سوم قرار گیرد. این رقم شاید میزان چندان زیادی از آرا نباشد، اما ۵ درصد از پیش بینی ها در مورد آراء پدرش در فاصله یک سال به انتخابات سال ۲۰۰۲ بیشتر است.

با توجه به وضعیت نامناسب رئیس جمهور سارکوزی و بلاتکلیفی چپ میانه، مارین لوپن می تواند رقیب بسیار خطرناکی باشد.

مطالب مرتبط