مجازات مرگ برای قاتل ۶ مسیحی قبطی در مصر

تظاهرات مسیحیان در اسکندریه
Image caption در پی حمله انتحاری به کلیسای مسیحیان در شهر اسکندریه، تظاهرات اعتراض آمیزی از سوی مسیحیان در این شهر برپا شد

در مصر، دادگاه امنیت کشور، یک مرد مسلمان را به جرم کشتن شش مسیحی قبطی و نیز یک مامور پلیس به مجازات مرگ محکوم کرده است.

محمد احمد حسین، در شب کریسمس مسیحیان قبطی در ژانویه 2010، در شهر نجع حمادی در جنوب مصر به سوی جمعیتی که مقابل یک کلیسا جمع شده بودند، تیراندازی کرد.

حکم مجازات دو نفر دیگر در ارتباط با همین حادثه در ماه فوریه صادر خواهد شد.

این سه نفر اندکی پس از حمله دستگیر شده بودند ولی محاکمه آن به دفعات به تاخیر افتاده بود.

گفته می شد این حمله به انتقام تجاوز به یک دختر دوازده ساله مسلمان توسط یک مسیحی قبطی صورت گرفت.

صدور حکم اعدام محمد احمد حسین، دو هفته پس از آن است که یک بمبگذار انتحاری در محوطه بیرونی یک کلیسای مسیحیان قبطی در اسکندریه، بیست و یک نفر را کشت.

در پی این حمله پاپ شنودا، رهبر کلیسای مسیحیان قبطی مصر در مصاحبه با تلویزیون دولتی مصر صریحا به وظیفه دولت برای رسیدگی به شکایات مسیحیان و یافتن راه حل برای آن اشاره کرد و گفت که برای قوانین تبعیض آمیزی که علیه جامعه مسیحیان مصر است، دولت باید چاره ای بیابد.

مردم مصر از تمام مذاهب، نگران تاثیر این گونه حملات بر رابطه مسیحیان و مسلمانان این کشورند که از قبل هم دچار مشکل بوده است.

بسیاری از مسیحیات قبطی مصر معتقدند در مورد آنها تبعیض روا داشته می شود و دولت در مورد این مسئله و نگرانی های آنها اقدامی انجام نمی دهد.

مسحیان قبطی مصر چنین استدلال میکنند که قوانین این کشور ساختن کلیسا را بسیار مشکل می سازد حال آنکه برای مسلمانان مشکلی برای ساخت مسجد وجود ندارد. آنها هم چنین از این بابت شکایت دارند که دولت مصر به اندازه کافی برای مقابله با تعصباتی که در مورد مسیحیان این کشور وجود دارد تلاش نمی کند.

مطالب مرتبط