تلاش رهبران گروه‌های سیاسی برای تشکیل دولت ائتلافی در تونس

در ادامه اعتراضات مردمی در تونس که منجر به کناره گیری رئیس جمهوری و خروج او از کشور شد، تونس همچنان شاهد نا آرامی های گسترده است.

روز گذشته فواد المبزع، رئیس مجلس تونس به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد و قول داد که دولتی متحد با حضور احزاب مختلف تشکیل خواهد داد.

طبق قانون اساسی انتخابات ریاست جمهوری باید در دوماه آینده برگزار شود. به همین دلیل رهبران گروه های مختلف سیاسی برای تشکیل دولت دست به کار شده اند.

از جمله محمد غنوشی، نخست وزیر تونس که برای ساعاتی اداره کشور را در دست گرفت، به منظور تشکیل دولت وحدت ملی با احزاب مخالف وارد مذاکره شده است.

فواد المبزع گفته است که آقای غنوشی را مامور به تشکیل دولت کرده است.

نجیب چبی از رهبران مخالف دولت سابق گفته است که باید در کشور اصلاحات اساسی صورت گیرد.

رشید غنوشی، رهبر یکی از احزاب اسلامی تونس که در تبعید به سر می برد نیز گفته است که به کشورش باز خواهد گشت و حاضر است در تشکیل هر دولت ائتلافی مشارکت کند.

آقای غنوشی در گفت و گو با بی بی سی گفت: "مردم دیکتاتور را بیرون انداختند اما تا نابودی دیکتاتوری راه زیادی مانده است.".

Image caption ارتش حفاظت از خیابان ها و ساختمان های اصلی شهر را در دست دارد

دو روز پس از خروج زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس از کشور هنوز در خیابان های تونس نا آرامی دیده می شود. مقررات رفت و آمد و در پایتخت این کشور برقرار شده و ارتش حفاظت از خیابان ها و ساختمان های اصلی شهر را در دست دارد.

گزارش شده است که دو نفر در نزدیکی ساختمان وزارت کشور به ضرب گلوله سربازان کشته شده اند.

در پایتخت تونس عده ای دست به غارت زده اند و آتش سوزی به چند ساختمان اصلی از جمله ایستگاه مرکزی قطار آسیب های جدی زده است.

روز شنبه آتش سوزی در زندانی در شهر منستیر در 160 کیلومتری پایتخت منجر به کشته شدن دست کم 42 نفر شده است.

هنوز علت این آتش سوزی مشخص نیست، ولی ظاهرا زندانیان قصد داشته اند که از زندان فرار کنند.

صدای تیراندازی در تمام پایتخت شنیده می شود که گفته می شود بخشی از آن از سوی حامیان زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق است که به قصد بی ثباتی وضعیت تونس صورت می گیرد.

آقای بن علی پس از اینکه اعلام کرد از قدرت کناره گرفته، تونس را ترک کرد و به عربستان سعودی رفت.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به تونس می گوید سقوط آقای بن علی برای مردمی که در تونس زندگی می کنند باورنکردنی است.

بحران پس از افزایش قیمت‌ها

Image caption زین العابدین بن علی، دومین رئیس جمهوری تونس از زمان استقلال این کشور از فرانسه در سال ۱۹۵۶بود

ده ها نفر از مردم تونس در هفته های اخیر در حمله نیروهای امنیتی به تظاهرات کنندگان ضددولتی کشته شدند.

تظاهرات گسترده در تونس در ابتدا در اعتراض به بیکاری گسترده، فساد دولتی و افزایش قیمت مواد خوراکی برپا شد و در نهایت حکومت آقای بن علی را هدف گرفت.

این اعتراض ها پس از آن شروع شد که یک جوان بیکار در اعتراض به ممانعت پلیس از فروش سبزیجات در کنار خیابان، خود را آتش زد.

زین العابدین بن علی، دومین رئیس جمهوری تونس از زمان استقلال این کشور از فرانسه در سال ۱۹۵۶بود. او از بیست و سه سال قبل تاکنون زمام امور تونس را در دست داشت.

واکنش ها

معمر قذافی، رهبر لیبی، نخستین رهبر یک کشور جهان عرب بود که به کناره گیری آقای بن علی واکنش نشان داده است.

او در یک سخنرانی که از تلیویزیون لیبی پخش شد گفت: "هیچکس بهتر از زین (بن علی) برای اداره تونس وجود ندارد." آقای قذافی افزود که همچنان آقای بن علی را رئیس جمهوری رسمی تونس می داند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس گفت: " حركت ملت مسلمان تونس برای استیفای حقوق خویش هم نشانگر بیداری است، البته باید مراقبت كنند كه برخی كشورها، كه تا چند روز پیش از ساختار قبلی آن كشور حمایت می‌كردند، با فرصت‌طلبی به نحو دیگری قصد تحمیل خود را نداشته باشند."

به گزارش خبرگزاری ایسنا او گفت كشورهایی كه "عامل اصلی استبداد و فشار بر ملت تونس بودند امروز نقش غمخوار ملت را بازی می‌كنند".

اتحادیه عرب از تمامی نیروهای سیاسی تونس خواسته است برای دستیابی به آشتی ملی با هم متحد بمانند. این اتحادیه خواستار برقراری آرامش شد و از مقام های تونس خواست برای خروج از بحران، به یک اتفاق نظر دست یابند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از حکومت تونس خواسته است به موازین حقوق بشر احترام گذارد و انتخابات آزاد و عادلانه ای در آینده نزدیک برگزار کند.

باراک اوباما در بیانیه ای خشونت توسط پلیس تونس را محکوم و از "شجاعت" مردم این کشور تمجید کرد.

مطالب مرتبط