چاوز: من دیکتاتور نیستم

هوگو چاوز
Image caption رئیس جمهور ونزوئلا دیکتاتور بودن خود را رد کرده است

هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا خطاب به نمایندگان مجلس ملی کشورش گفت که حاضر است ظرف چهار تا پنج ماه آینده اختیارات ویژه ای را که به او داده شده، واگذار کند.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین دیکتاتور بودن خود را رد کرد.

هوگو چاوز در سخنرانی سالیانه خود در مجلس ملی ونزوئلا، قبل از قرارگرفتن پشت تریبون مجلس به نمایندگان احزاب مخالف و هوادار دولت خوش آمد گفت.

هوگو چاوز با لحنی آشتی جویانه خطاب به نمایندگان مخالف دولت که در انتخابات سپتامبر گذشته با ربودن ۶۵ کرسی جدید به سال ها تسلط هواداران هوگو چاوز در پارلمان خاتمه دادند گفت: "از دیدن شما در این جا بسیار خوشحالم، از شما می خواهم به همه احترام بگذارید."

اما رئیس جمهوری ونزوئلا که درست قبل از سوگند خوردن نمایندگان جدید، توانسته بود اختیارات ویژه ای برای مدت هیجده ماه بدست آورد، می خواهد ازخود انعطاف پذیری نشان دهد.

دادن اختیارات ویژه به هوگو چاوز چه در داخل ونزوئلا چه در جامعه جهانی مناقشه برانگیز بوده و مورد انتقاد قرارگرفته است .

هوگو چاوز تاکید کرد که بعد از جاری شدن سیل ویرانگر در کشورش برای مقابله با پیامدهای آن به اختیارات ویژه نیاز داشت و حاضر است که بعد از برطرف شدن بحران ناشی از سیل این اختیارات را واگذار کند.

هوگو چاوز خطاب به نمایندگان مجلس ملی در این مورد گفت: "تا اول ماه مه به تسریع صدور قوانین خاتمه می دهیم و کسی محدودیتی احساس نخواهد کرد و من مشکلی با واگذار کردن اختیارات نخواهم داشت. فقط باید سریع تر و سخت تر کارکنم."

اما به نظر نمی رسید که نمایندگان مخالف تحت تاثیر این سخنان قرار گرفته باشند و با چهرهای جدی به سخنرانی پنج ساعته رئیس جمهوری ونزوئلا گوش کردند.

نمایندگان مخالف خود را برای یک نبرد سیاسی با هوگو چاوز آماده می کنند که در انتخابات ریاست جمهوری به اوج خواهد رسید. انتخاباتی که در پایان دوره شش ساله ریاست جمهوری هوگو چاوز در سال ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط