تظاهرات در اسرائیل در اعتراض به "محدود کردن دموکراسی"

Image caption هزاران نفر در تل آویو در مخالفت با تصمیم پارلمان دست به راهپیمایی زدند

در اسرائیل، هزاران نفر در اعتراض به تصمیم پارلمان این کشور مبنی بر تحقیق در مورد بودجه سازمان های غیر دولتی چپگرا و همچنین گروههای حقوق بشری در تل آویو دست به راهپیمایی زدند.

تظاهر کنندگان روز شنبه ( ۱۵ ژانویه) با حمل پلاکاردهایی نسبت به نقض دموکراسی و آزادی بیان در اسرائیل هشدار دادند.

براساس گزارش ها، چندین سخنران در جریان این راهپیمایی از آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل که خواستار چنین تحقیقی شده، انتقاد کردند.

یاریو اوپنهایمر، دبیر کل گروه حقوق بشری "صلح اکنون" در جریان این راهپیمایی گفت: "تهدید لیبرمن جدی تر از تهدید ایران است."

آقای اوپنهایمر همچنین افزود: "ما با این راهپیمایی، مخالفت خودمان را علیه درخواست لیبرمن که از کنست ( پارلمان) اسرائیل خواسته تا تحقیقاتی در مورد بودجه سازمان های غیر دولتی چپگرا و گروههای حقوق بشری انجام دهند، اعلام می کنیم. این اقدام موجب توقف دموکراسی در اسرائیل خواهد شد."

به گفته مخالفان، این اقدام کسانی را هدف قرار می دهد که در تلاشند آن چه را که در غزه و کرانه باختری می گذرد در دید عموم قرار دهند.

این در حالی است که آویگدور لیبرمن بعضی از گروههای اسرائیلی را متهم کرده که با دست زدن به این قیبل اعتراضات قصد دارند امنیت اسرائیل را تضعیف کنند.

پارلمان اسرائیل هفته گذشته رای به تشکیل کمیته ای داد تا در مورد سازمان های دست چپی و حقوق بشر این کشور تحقیقاتی را انجام دهد. ادعا شده که این سازمان ها در فعالیت های علیه نیروهای دفاعی اسرائیل شرکت دارند.

مطالب مرتبط