"اسرائیل واحدهای مسکونی جدید در بیت‌المقدس شرقی می‌سازد"

Image caption فعالیت های ساختمانی اسرائیل در اراضی اشغالی مذاکرات صلح را تحت تاثیر قرار داده است

اسرائیل در تلاش است تا طرح ساخت ۱۴۰۰ واحد مسکونی جدید برای یهودیان در کرانه غربی رود اردن را در اوایل هفته آینده به تصویب برساند.

مئیر مارگالیت، یکی از اعضای شورای شهر بیت المقدس، به خبرگزاری رویترز گفته است: "کمیته برنامه ریزی شهر بیت المقدس در تلاش است تا طرح احداث واحد های مسکونی جدید را در ۲۴ ژانویه در منطقه گیلو، که در مناطق اشغالی قرار دارد، مورد بررسی قرار دهد."

انتظار می رود تصویب طرح ساخت واحد های مسکونی جدید باعث برانگیختن خشم فلسطینیان شود.

این طرح پس از تائید شهرداری باید توسط وزارت کشور اسرائیل هم تصویب شود.

ادامه شهرک سازی ها درمناطق اشغالی بیت المقدس شرقی و کرانه غربی،باعث شده که ساخت و ساز مقامات فلسطینی از ادامه شرکت در گفتگوهای صلح خود داری کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته تخریب قسمت هایی از هتل "شپرد" در منطقه عمدتا فلسطینی نشین را محکوم کرد. در ادامه شهرک سازی یهودیان در سرزمین های فلسطینی در بیت المقدس شرقی، بولدوزهای اسرائیلی بخش هایی از این هتل را تخریب کردند.

قرار است به جای این هتل، مجتمعی با ۲۰ واحد مسکونی برای یهودیان ساخته شود.

یک سخنگوی دولت خودگردان فلسطینی در پی این اقدام گفت: "تخریب این ساختمان، احتمال هرگونه بازگشت فلسطینی‌ها به مذاکرات صلح با اسرائیل را غیرممکن کرده است."

نمایندگان فلسطینی برای ادامه مذاکرات، خواهات توقف شهرک‌سازی‌ها در منطقه اشغالی، از جمله در بیت‌المقدس شرقی شده‌اند، ولی اسرائیل حاضر به پذیرش این شرط نیست.

مطالب مرتبط