رهبر جنوب سودان خواستار عفو عاملان جنگ داخلی شد

سالوا کییر
Image caption سالوا کییر برای آمرزش ابدی قربانیان جنگ داخلی دعا کرد

رهبر جنوب سودان از مردم خود خواست شمال این کشور را به خاطر کشتار جنگ داخلی ۲۰ ساله این کشور عفو کنند.

نتایج اولیه همه پرسی جنوب سودان حاکی از آن است که اکثریت مردم این منطقه رای به جدایی از شمال داده اند.

نتایج کامل شمارش آرا قرار است تا ماه آینده اعلام شود، اما انتظار می رود که مردم رای به استقلال بدهند.

سالوا کییر، رهبر جنوب سودان روز یکشنبه از سکوی یک کلیسای کاتولیک در جوبا گفت: "خداوند برادران و خواهران فوت شده ما را، بخصوص آنها که در دوران نبرد درگذشته اند، در صلح ابدی نگهدارد."

او در اولین سخنرانی عمومی خود پس از انتخابات خواهان آن شد که "همچون عیسی مسیح مصلوب، قدرتمندانی که موجب مرگ آنها شدند را مورد عفو قرار دهیم."

حدود دو میلیون نفر در جنگ بین مسلمانان شمال و مسیحیان جنوب کشته شده اند.

این همه پرسی تاریخی بخشی از پیمان صلحی است که بین جنوب و شمال سودان در سال ۲۰۰۵ به امضا رسید و به دو دهه جنگ بین این دو منطقه خاتمه داد.

حوزه های رای گیری که از نهم ژانویه به روی رای دهندگان باز بود، دیروز رسما به کار خود پایان داد.

اعتبار این همه پرسی به میزان مشارکت ۶۰ در صدی نیاز دارد که بر اساس گزارشها مبتنی بر نتایج اولیه تا اواسط هفته به آسانی به این میزان دست یافته شد.

محمد ابراهیم خلیل رئیس کمیسیون رفراندم جنوب سودان گفت که میزان مشارکت به بیش از ۸۰ درصد از واجدین شرایط در جنوب سودان، ۵۳ درصد در شمال این کشور و ۹۱ در صد در هشت کشور دیگری که حوزه های رای گیری دائر کرده بودند رسیده است.

نود و هفت در صد از سودانی های مقیم اروپا به تشکیل کشور جدید جنوب سودان رای موافق داده اند.

محمد ابراهیم خلیل گفت که این همه پرسی با هر معیار بین المللی که سنجیده شود نتیجه خوبی داشته است.

ناظران بین المللی همگی از نحوه برگزاری این همه پرسی ابراز خشنودی کرده و گفته اند که بطور عادلانه و آزدانه برگزار شده است.

با وجود این اوایل هفته جاری در آستانه برگزاری این همه پرسی شماری از غیرنظامیان در نوار مرزی شمال و جنوب سودان در منطقه نفت خیز ابیه مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته و کشته شدند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد مردم سودان را به دلیل نشان دادن هوشیاری، صبر و عزمی که توام با متانت و آرامش در این همه پرسی بود ستایش کردند، اما هشدار دادند مردم نباید طی روزهایی که شمارش آرا صورت می گیرد از صبر و خویشتن داری دست بردارند.

عمر البشیر رئیس جمهوری سودان هم قول داده است که نتیجه این همه پرسی حتی در صورت دو پاره شدن کشورش را قبول کند.