هوجین تائو در واشنگتن: اژدها وارد می شود

هو جین تائو در دیدار با باراک اوباما
Image caption هو جین تائو روز دوشنبه از واشنگتن دیدار خواهد کرد

هو جین تائو، رئیس جمهوری چین روز دوشنبه برای دیدار با همتای آمریکایی اش وارد واشنگتن می شود. دیدار آقای هو از آمریکا پس از مدتها سردی روابط میان دو طرف صورت می گیرد. انتظار می رود آمریکا و چین فهرست بلندبالایی از گله ها و شکایتها را با یکدیگر در میان بگذارند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سال گذشته در دیدار از دیوار بزرگ چین، تاثیری را که این بنای باستانی بر او گذاشته بود، اینچنین توصیف کرد: «خیلی از مسائل روزمره ای که ما دغدغه اش را داریم، در مقایسه با سیر تاریخ، اهمیت چندانی ندارند.»

اما همین «مسائل روزمره» است که روابط دو غول اقتصادی دنیا را شکراب کرده است: شکایت آمریکا از پایین بودن ارزش یوآن چین، اعتراض چینی ها به سیاستهای حمایتی آمریکا از صادرات آن کشور، دیدار آقای اوباما با دالایی لاما، رهبر ناراضیان تبت، اختلاف واشنگتن و پکن بر سر چگونگی کاهش گرمایش زمین، و انتقاد آمریکا از وضعیت حقوق بشر در چین، مشتی از خروار گلایه های دو طرف است.

ریچارد ویتز، تحلیلگر سیاسی و نظامی موسسه پژوهشی هادسن در واشنگتن می گوید: «این نگرانی در آمریکا هست که به دلیل پایین بودن مصنوعی ارزش یوآن، کالاهای صادراتی چین خیلی ارزان تمام می شوند و به تراز بازرگانی آمریکا ضربه می زنند. اما رابطه دو طرف بسیار در هم تنیده و پیچیده است. مسائلی از قبیل تجارت منصفانه، نقش ذخایر ارزی، موضوع مدیریت اقتصاد جهان از طریق گروه هشت و گروه بیست، و همینطور مسائل سیاسی از قبیل تایوان، کره شمالی و ایران، بین دو طرف مطرح خواهد شد.»

آسمان روابط نظامی دو قدرت هسته ای هم تا همین اواخر تیره و تار بود. سفر هفته گذشته رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به پکن، سفری بود برای تلطیف فضایی نه چندان دوستانه.

آقای گیتس در یک نشست خبری در پکن گفت: «دو طرف توافق کامل دارند که برای کاستن از سوء تفامها یا محاسبات نادرست، مناسبات میان نیروهای مسلح دو کشور باید مستحکم و مستمر باشد و از تغییراتی که در فضای سیاسی پدید می آید تاثیر نپذیرد.»

چنین توافقهایی با توجه به اصطکاک منافع دو طرف در مواردی مانند بحران کره شمالی، بسیار حیاتی است. آمریکا و چین دو رقیب دیرینه در عرصه جهانی اند. حوزه اصلی این رقابت، شرق آسیا و آبهای اقیانوس آرام است، جایی که چین ادعاهای ارضی گوناگونی دارد.

تابستان گذشته، پس از مدتها رایزنی، چین سرانجام در تحریم ایران به آمریکا و غرب پیوست، اما همیشه با تشدید تحریمها مخالفت کرده است.

ریچار ویتز می گوید: «نگرانی آمریکا از این است که با بیرون کشیدن شرکتهای اروپایی و آسیایی از بازار ایران، چینی ها جایشان را بگیرند و عملا بازاری بی رقیب در اختیاز چین گذاشته شود.»

از دوران دوچرخه و لباسهای متحدالشکل تا امروز، چین تحولی عظیم به خود دیده است. گامهای این کشور در راه نفوذ هر چه بیشتر در اقتصاد جهان استوارتر و تندتر می شود. برای همین است که بسیاری از تحلیلگران می گویند آمریکا باید بپذیرد که اژدها وارد می شود.

مطالب مرتبط