رهبر حزب کارگر اسرائیل حزب جدیدی تشکیل داده است

باراک
Image caption اختلافات درون حزبی باعث خروج باراک از حزب کارگر و تشکیل حزب استقلال شده است

وزیر دفاع اسرائیل از حزب کارگر خارج شده و حزب جدیدی را تشکیل داده است.

روز دوشنبه، 27 دیماه (17 ژانویه)، ایهود باراک، رهبر حزب کارگر و وزیر دفاع در کابینه ائتلافی این کشور، در یک نشست خبری در محل کنست - پارلمان اسرائیل - اعلام کرد که از حزب کارگر خارج شده اما عضو دولت ائتلافی باقی خواهد ماند.

پیشتر گزارش شده بود که آقای باراک، که از اعضای مهم در دولت ائتلافی است، در نظر دارد پس از خروج از حزب کارگر، حزب جدیدی به نام "استقلال" را تشکیل خواهد داد.

وزیر دفاع از کنست خواسته است تا این حزب را به عنوان یک جناح پارلمانی جدید به رسمیت بشناسد.

طبق قانون اساسی اسرائیل، اعضای دولت باید از میان نمایندگان پارلمان این کشور انتخاب شوند.

برخی گزارش های حاکی از آن است که چهار عضو دیگر حزب کارگر در پارلمان، از جمله وزیر کشاورزی و معاون وزارت دفاع همراه آقای باراک در پایه گذاری حزب جدید شرکت دارند.

هنوز مشخص نیست که چه تعدادی از دیگر اعضای حزب کارگر در کنست به حزب جدید ملحق شده اند و یا در نظر دارند به آن بپیوندند.

حزب کارگر سیزده کرسی از یکصد و بیست کرسی کنست را در اختیار داشته و سومین حزب بزرگ در دولت ائتلافی به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و رهبر حزب راستگرای لیکود، محسوب می شده است.

دولت ائتلافی متشکل از تعدادی احزاب مختلف، با حمایت شصت و یک نماینده کنست قدرت را در دست دارد و به این ترتیب، تنها با اکثریت یک کرسی در پارلمان بر این کشور حکومت می کند.

وضعیت دولت ائتلافی

در صورتیکه حزب استقلال نتواند تعداد قابل توجهی از نمایندگان پارلمان را به عضویت خود در آورد، قاعدتا نباید در دولت ائتلافی باقی بماند اما برخی رسانه های اسرائیل گفته اند که آقای نتانیاهو ضمن استقبال از تصمیم ایهود باراک، وعده داده است آقای باراک و دو وزیر دیگر عضو سابق حزب کارگر را در سمت های خود ابقا کند.

Image caption نتانیاهو از تصمیم باراک به خروج از حزب کارگر به جای ترک دولت ائتلافی خرسند است

دلیل تصمیم آقای باراک به خروج از حزب کارگر ظاهرا بروز اختلاف نظرهای درون حزبی در ماه های اخیر بوده است.

برخی از اعضای حزب کارگر، که به عنوان یک تشکل سیاسی چپگرای اسرائیلی از صلح با فلسطینیان حمایت می کند، نسبت به کندی روند مذاکرات صلح و نقش دولت در این زمینه ابراز ناخرسندی کرده و خواستار خروج حزب از دولت ائتلافی شده بودند.

در چنین صورتی، احتمال سقوط دولت بنیامین نتانیاهو وجود داشت و به همین دلیل گفته می شود که نخست وزیر از تصمیم آقای باراک به کناره گیری از حزب کارگر و ادامه عضویت در دولت استقبال کرده است.

حزب کارگر در سال 1948، سال تاسیس کشور اسرائیل، پایه گذاری شد.

این حزب مدتها یکی از مهمترین احزاب اسرائیل بوده و بارها رهبری دولت را در دست داشته است، اما در انتخابات پارلمانی سال 2009، از لحاظ شمار کرسی های پارلمانی در رده چهارم قرار گرفت.

این نخستین بار در سال های اخیر نیست که رهبر یکی از احزاب اصلی اسرائیل، به دلیل اختلافات درون حزبی، در صدد تشکیل حزب جدیدی بر می آید.

در سال 2005، آریل شارون، نخست وزیر وقت اسرائیل و رهبر حزب راستگرای لیکود، به دلیل موضع سختگیرانه حزب بر سر خروج اسرائیل از نوار غزه، از این حزب خارج شد و همراه با شماری از اعضای میانه رو تر لیکود و همفکران خود از احزاب دیگر، حزب کدیما را پایه گذاری کرد.

ایهود باراک، شصت و هشت ساله، از سال 1999 تا سال 2001 نخست وزیر اسرائیل بود و پس از چند سال کناره گیری از فعالیت های سیاسی، به صحنه سیاست بازگشت و در سال 2007 بار دیگر به سمت رهبری حزب کارگر برگزیده شد.

وی از همان سال سمت وزیر دفاع را در کابینه ائتلافی ایهود اولمرت، نخست وزیر از حزب کدیما، و سپس کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو برعهده داشته است.

مطالب مرتبط