نخست وزیر تونس دولت جدید این کشور را معرفی کرد

محمد غنوشی، نخست وزیر تونس در حالی که تظاهرات در این کشور کماکان ادامه دارد، ابراز امیدواری کرده که تا پایان وقت امروز هفده ژانویه، دولت جدید تونس را معرفی کند.

گفته می شود برخی از اعضای کابینه جدید، موافقت خود را با حضور در کابینه اعلام کرده اند. اعضایی از سه حزب مخالف نیز در دولت وحدت ملی حضور خواهند داشت.

آقای غنوشی هم اکنون اعلام کرده که وزیر خارجه دولت قبلی که عضو حزب حاکم سابق است، سمت خود را حفظ خواهد کرد. وزرای کشور و دارایی دولت سابق نیز سمت های خود را نگه خواهند داشت.

محمد غنوشی می گوید به چند نفر از رهبران مخالفان نیز پست هایی در دولت انتقالی داده خواهد شد. او گفته است دولت جدید، زندانیان سیاسی را آزاد خواهد کرد.

کسری ناجی، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی که به تونس رفته است می گوید با توجه به 23 سال اختناق سیاسی در این کشور و بی تجربگی احزاب سیاسی، برای آقای غنوشی گردآوردن نمایندگان احزاب مختلف سیاسی بر سر میز مذاکره و تشکیل دولت اتحاد ملی کار دشواری بود.

Image caption نخست وزیر تونس می گوید دولت جدید زندانیان سیاسی را آزاد خواهد کرد

او می افزاید اوضاع تونس تا حدی به حال عادی باز می گردد و مردم بر سر کارهای خود باز می گردند. بانک های و ادارات دولتی کار خود را شروع کرده اند ولی بیشتر مغازه ها هنوز تعطیل هستند.

دو روز قبل، فواد المبزع، رئیس مجلس تونس به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد و قول داد که دولتی متحد با حضور احزاب مختلف تشکیل دهد.

براساس قانون اساسی فعلی تونس انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف ۶۰ روز برگزار شود.

کمک فرانسه به ردیابی دارایی های خانواده زین العابدین بن علی

در تحولی دیگر، دولت فرانسه می گوید به مقامات تونس در پس گرفتن دارایی های خانواده رئیس جمهوری سابق تونس کمک خواهد کرد.

گفته می شود این دارایی ها در بانک های فرانسه نگهداری می شوند.

بازرسان مالی فرانسه به دنبال رد پای انتقال وجوه قابل توجه از حساب های بانکی خانواده آقای بن علی هستند.

ولی دو سازمان مستقل مبارزه با فساد که بیم دارند بازرسان مالی دولت فرانسه برای جلوگیری از ناپدید شدن سپرده ها به موقع دست به کار نشوند، به راه های قانونی متوسل می شوند.

مطالب مرتبط