تصویر: علت جاری شدن سیل در استرالیا چه بود؟

پژوهشگران علت بارش باران های سیل آسا و ویرانگر اخیر در استرالیا و فیلیپین را پدیده ای به نام "لانینا"‌ می‌دانند. این پدیده بخشی از یک چرخه طبیعی به نام "نوسان جنوبی النینو (ENSO)" است. در تصاویر زیر چگونگی شکل گیری این چرخه و تاثیر آن بر بارش باران در جهان را ببنید. روی شماره های موجود در بالای عکس کلیک کنید.

۱

در شرق اقیانوس آرام، "لانینا" هنگامی روی می دهد که دمای سطح آب کمتر از حد طبیعی باشد و در غرب اقیانوس آرام زمانی رخ می دهد که سطح آب گرمتر باشد. در این حالت آب سرد از اعماق اقیانوس به طرف بالا حرکت می کند و در نزدیکی سواحل آمریکای جنوبی جمع می شود.

۲

آب سرد توسط بادهای قوی ای که از سمت شرق می وزد، به سمت غرب اقیانوس آرام حرکت می کند. در این حال، آب گرم در سواحل شرقی استرالیا و جنوب شرقی آسیا جمع می شود و نواحی پرفشار در این سواحل گیر می افتد. این امر منجر به بارش های سنگین غیرمعمول در این مناطق می شود.

۳

اثرات "لانینا" بسیار گسترده و منتوع است. لانینایی که در این فصل رخ داده است به عنوان یکی از قویترین نمونه های این پدیده از ده ها سال پیش تاکنون در نظر گرفته می شود. بادهای قوی که از سمت شرق وزیده، احتمالا موجب شدید شدن بادهای موسمی (مونسون) در سریلانکا شده است. کارشناسان مسائل اقلیمی می گویند بعید است که این امر باعث جاری شدن سیل و رانش زمین در نزدیکی ریودوژانیرو شده باشد.

مطالب مرتبط