انتقاد سناتورهای آمریکایی از سیاست پولی چین در آستانه سفر هو

هو جینتائو
Image caption هو جینتائو روز چهارشنبه با باراک اوباما دیدار خواهد کرد

درحالی که هو جینتائو رئیس جمهور چین دیدار رسمی از واشنگتن را سه شنبه آغاز خواهد کرد، گروهی از سناتورهای آمریکایی روز دوشنبه تاکید کردند که لازم است رویکرد سختگیرانه تری در قبال سیاست پولی چین در پیش گرفته شود.

این سفر در حالی انجام می شود که اختلاف دو کشور در مورد سیاست ارزی چین همچنان باقی است.

اعتراض به سیاست چین در قبال واحد پولی اش، یوان، به خصوص در میان اعضای کنگره آمریکا شدید بوده است.

روز دوشنبه در آستانه سفر آقای جینتائو، گروهی از سناتورها از ضرورت وضع قوانینی توسط کنگره برای سختگیری به چین سخن گفتند.

چارلز شومر، سناتور دموکرات، پایین بودن ارزش یوان را همچون "پوتینی بر گلوی" اقتصاد درحال بهبود آمریکا توصیف کرد.

او گفت که هیچ اقدامی به اندازه مقابله با "دستکاری یوان" توسط چین به بهبود وضعیت اشتغال به خصوص در بخش تولید آمریکا کمک نخواهد کرد.

در مقابل آقای هو در یک مصاحبه نادر با دو روزنامه معتبر وال استریت ژورنال و واشنگتن پست گفت که کشورش گام هایی در جهت سیاست انعطاف پذیرتر نرخ مبادله یوان برداشته است.

بعضی مقام های آمریکایی گفته اند که چین اخیرا اجازه رشد سریعتر ارزش یوان را داده است تا با فشارهای تورمی مقابله کند، استدلالی که به نظر می رسید آقای هو در این مصاحبه ها قصد رد آن را داشته باشد.

رهبر چین در مقابل از تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای تزریق 600 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور انتقاد کرد.

این استدلال مطرح شده است که تزریق این پول، باعث تضعیف دلار می شود و در نتیجه به صادرات سایر کشورها ضرر می زند.

آقای جینتائو روز چهارشنبه در کاخ سفید مورد استقبال رسمی وزیر خارجه آمریکا قرار خواهد گرفت و بعد از آن مذاکرات رسمی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را آغاز خواهد کرد.

بعضی از ناظران این دیدار را یکی از مهم ترین ملاقات های رهبران دو کشور از زمان سفر 30 سال قبل دن شیائوپینگ به واشنگتن می دانند.

انتظار می رود رهبران دو کشور در مورد طیف گسترده ای از مسائل از جمله ثبات شبه جزیره کره و عدم توازن تجاری میان دو کشور که باعث تنش های فزاینده ای شده است بحث کنند.

انتظار می رود که کسر تجاری آمریکا با چین در سال جاری به 270 میلیارد دلار برسد.

آمریکا می گوید که چین ارزش واحد پولی اش، یوان، را به طور مصنوعی پایین نگاه می دارد که این مساله برتری تجاری ویژه ای به چین بخشیده است.

همزمان با اجلاس این هفته میان رهبران چین و آمریکا، نمایندگان صدها شرکت چینی این هفته برای بستن قراردادهای تجاری به آمریکا سفر کرده اند.

مطالب مرتبط