به روز شده:  10:00 گرينويچ - سه شنبه 18 ژانويه 2011 - 28 دی 1389

چین

مسابقه تسلیحاتی آمریکا و چین پشت لبخندهای ظاهری

 جنگنده رادار گریز چین

درحال حاضر آمریکا تنها کشوری است که به طور کامل از جنگنده رادار گریز استفاده می کند

با وجود لبخندهای ظاهری و دست دادن ها و تعارفات رسمی از پیش برنامه ریزی شده مقام‌های چین و آمریکا در نشست دفاعی پکن، آینده روابط چین و آمریکا نامشخص است.

یکسال پس از قطع رابطه نظامی چین با آمریکا در اعتراض به فروش ۶.۴ میلیارد دلاری سلاح به تایوان، استقبال پکن از تقاضای آمریکا برای از سر گیری گفتگوهای استراتژیک چندان گرم نبوده است.

در طول سال گذشته، اشتیاق ارتش آزادی بخش خلق چین برای همکاری با آمریکا بسیار کمرنگ تر شده است.

آمریکا در ماه های اخیر بواسطه تقویت روابط دفاعیش با تایوان و انجام تمرینات نظامی دریایی در حیات خلوت چین، مناسبات دفاعی خود را با متحدانش در آسیای جنوب شرقی تقویت کرده است.

این اقدامات موجب رنجش چین و ترس پکن از محاصره نظامی توسط آمریکا شده است.

در مقابل، مزاحمت‌های اخیر که نیروی دریایی و قایقهای ماهیگیری چینی برای ناوگان آمریکا و متحدانش در آبهای غرب اقیانوس آرام ایجاد کرد، موجب ناراحتی شدید آمریکا شده است.

رابرت گیتس با شی جینپینگ، معاون رئیس جمهور چین

شی جینپینگ، معاون رئیس جمهوری چین و رابرت گیتس اخیرا در پکن دیدار کردند

آمریکا همچنین از عدم همراهی چین در گفتمان پر اهمیت امنیت بین المللی به شدت ناراضی است؛ خصوصا که در حال حاضر تنشها در شبه جزیره کره افزایش یافته و کره شمالی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را نقض می کند.

اما ناراحتی پنتاگون در واقع از عدم تشخیص سرعت سرسام آور پیشرفت فن آوری نظامی چین و توانایی این کشور در به راه انداختن مسابقه تسلیحاتی در شرق آسیاست.

درگیری در نقاط ضربه پذیر

به رغم گزارش های منتشر شده در مورد ساخت نمونه چینی هواپیمای رادارگریز، نگرانی اصلی برنامه ریزان آمریکا، دستیابی چین به فناوری هایی است که این کشور را قادر می سازد ادعاهایش را در مورد توانایی نظامیش عملی کند.

بیشتر این خشم و نگرانی، از برنامه دولت چین طی یک دهه گذشته برای جهش های سریع در زمینه نظامی است که هدف آن رسیدن به توانایی های آمریکا در اقیانوس آرام است.

ارتش آزادی بخش خلق چین به سرعت در حال توسعه روشهای جنگ نامتقارن با بخشهای فرماندهی، کنترل، ارتباطات، رایانه ها، اطلاعات و شناسایی و تجسس آمریکا (که در ادبیات نظامی آمریکا به C4ISR معروفند) است.

نیروی دریایی چین

آمریکا از عدم تشخیص سرعت سرسام آور پیشرفت فن آوری نظامی چین نگران است

برای چین که توانایی های متعارف نظامیش از آمریکا کمتر است، بهترین راه برای داشتن دست بالا در مواجه با آمریکا رسیدن به برتری در زمینه فضایی و آسیب رساندن به سیستم عصبی دیجیتال آمریکاست.

چین به برنامه های فضایی به عنوان سنگ بنای رونق آینده و مسوولیتی که برای رشد و افزایش قدرت نظامی کشور بر عهده دارد نگاه می کند. به همین دلیل است که چین به شدت در حال تلاش برای مقابله با انحصار آمریکا در فضا و ایجاد امکانات بازدارنده فضایی برای خود است.

دکترین درگیری در نقاط ضربه پذیر ارتش آزادی بخش خلق چین، یک راه حل چند لایه ای با استفاده از فضا، فضای مجازی و عملیات اطلاعاتی به موازات توانایی های متعارف نظامی است که برای انجام یک عملیات ضربتی برای زمین گیر کردن دشمن متخاصم طراحی شده است.

این مدرن سازی و تجهیز سریع ارتش به فناوری بالا، منجر به شکل گیری فناوری هایی شده است که در مواردی فاصله نظامی آمریکا و چین را به طور چشم گیری کاهش داده است.

این موارد فناوری های انرژی هدایت شده، پارازیت اندازی، اختلال در ارتباطات و انجام حملات سایبری برای فلج کردن ماشین جنگی آمریکا را در بر می گیرد.

ارتش چین اخیرا سیستم سلاح ضد ماهواره ساخت خود، که قادر به از بین بردن ماهواره دشمن یا حرکت در اطراف آن است را با موفقیت آزمایش کرد.

ناراحتی آمریکا از عدم تشخیص سرعت سرسام آور پیشرفت فن آوری نظامی چین و توانایی این کشور در به راه انداختن مسابقه تسلیحاتی در شرق آسیاست

سلاح های ضد ماهواره (ASAT) نوع جدیدی از (Assassin's Mace) یا همان سلاح های غافلگیر کننده است که هدفشان ضربه زدن به پاشنه آشیل پنتاگون در فضا یا فضای مجازی است.

تمام این توانایی ها به سطح بسیار بالای دانش در پردازش سیگنال ها و سیستم های ارتباطی احتیاج دارند که چین سعی در بومی سازی آن دارد.

تهدید ناوهای هواپیما بر

یکی از عمیق ترین نگرانی های نیروی دریایی آمریکا عدم امکان عملیاتی شدن ناوهای هواپیما بر و سایر کشتی هایشان در صورت ورود به درگیری بر سر تایوان یا در حمایت از دیگر متحدان آمریکا در اقیانوس آرام است.

ارتش آزادی بخش خلق چین با استفاده از استراتژی دفاعی ( که توسط آمریکاییها A2/AD Anti Access/Anti Denial نامیده شده است) سعی خواهد کرد که با هدف قرار دادن ناوهای هواپیمابر آمریکایی با اژدر، موشک های کروز و موشک های بالیستیک ضد کشتی جلوی ورود آن ها به صحنه نبرد را بگیرد.

متخصصان فنون جنگی ارتش آزادیبخش خلق چین می دانند که ضربه زدن به یک ناو هواپیمابر در حال حرکت آمریکایی نیاز به تجهیزات پیشرفته مستقر در فضا و قابلیت نفوذ به چتر دفاعی آن در مقابل موشک های بالیستیک دارد.

آن ها از این موضوع نیز آگاهند که موشک هایشان که روی زمین مستقر هستند ممکن است از داخل آمریکا هدف قرار گیرند.

ناو آمریکایی

تحلیلگران می گویند آینده روابط چین و آمریکا نامشخص است

یک راه حل مورد نظر چینی ها که اتفاقا موجب نگرانی رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هم هست، ایجاد توانایی شلیک موشک بالیستیک از زیر دریایی است.

نمایش سلاح های جدید تولید چین، امکان خوبی برای نمایش موفقیتها در اختیار این کشور می گذارد و می تواند به حکومت حزب کمونیست مشروعیت بخشد.

مصرف داخلی و خارجی نمایش دستاوردها برای ارتش چین به یک اندازه است. به همین دلیل بود که مدل جنگنده رادار گریز جی-۲۰ به نمایش درآمد و احتمالا در یک یا دو سال آینده یک ناو هواپیما بر هم به آب انداخته خواهد شد.

چین، تایوان و آمریکا خواستار مواجهه با یکدیگر نیستند، این رویارویی احتمالا به فاجعه ای جهانی منجر خواهد شد.

در حالی که هو جین تائو، رئیس جمهور چین و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در حال ملاقات هستند، احتمال برآورد اشتباه و شروع مسابقه تسلیحاتی در آسیای شرقی که دامنه آن به فضا هم کشیده شود، وجود دارد که این می تواند به جو بی اعتمادی و ابهام در منطقه دامن بزند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.