استعفای سه وزیر دولت جدید تونس

تظاهرات
Image caption امروز تظاهراتی در مخالفت با دولت وحدت ملی در تونس برگزار شد

یک روز پس از تشکیل دولت جدید وحدت ملی در تونس، استعفای سه وزیر کابینه، دولت جدید را با بحران مواجه کرده است.

گفته می شود وزیران مستعفی ارتباط نزدیکی با جنبش اتحادیه های کارگری دارند.

بیشتر وزیران دولت جدید که عضو حزب حاکم رئیس جمهوری سابق تونس نیستند، گفته اند در صورتی که محمد غنوشی، نخست وزیر تونس شرایطی را که آنان تعیین کرده اند نپذیرد، استعفا خواهند داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از رهبران این اتحادیه ها، دلیل کناره گیری سه وزیر کابینه جدید را ادامه حضور چند عضو دولت سابق این کشور در کابینه وحدت ملی اعلام کرده است.

رهبران اتحادیه های کارگری، وزیران دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق تونس را متهم به فساد کرده و خواستار محاکمه آنان شده اند.

محمد غنوشی در مصاحبه ای با یک ایستگاه رادیویی فرانسه از انتصاب وزیران باقی مانده از دولت سابق دفاع کرد و گفت که "دست آنان آلوده نیست."

روز گذشته 17 ژانویه، محمد غنوشی، نخست وزیر تونس، اعلام کرد که به منظور اداره امور این کشور تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دو ماه دیگر، دولت وحدت ملی را با شرکت وزیرانی از حزب حاکم و سه حزب مخالف تشکیل داده است.

سمت های وزارت امور خارجه، کشور و دارایی در دولت وحدت ملی همچنان در اختیار وزیران عضو دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق قرار گرفته بود.

در همین حال بنا برگزارش ها امروز در نواحی مرکزی تونس، پایتخت، تظاهراتی علیه دولت وحدت ملی برگزار شده که به درگیری نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان انجامیده است.

نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن تظاهرکندگان، گاز اشک آور شلیک کرده اند.

در تحولی دیگر، به دنبال تحولات اخیر در تونس، شخصیت های مخالف رژیم آقای بن علی که تا کنون در تبعید به سر می بردند بازگشت به تونس را شروع کرده اند.

مطالب مرتبط