دور تازه عملیات برای بازداشت پیکارجویان در شرق تاجیکستان

Image caption وادی رشت طی چهار ماه اخیر مکان درگیریها بین نیروهای دولتی و پیکارجویان مخالف دولت بوده است

مقامات محلی در شرق تاجیکستان گفته اند نیروهای امنیتی و پلیس سرگرم انجام عملیاتی ویژه علیه گروه مسلح محمدکریم ابراهیم اف، ملقب به "کمال"، در وادی رشت هستند.

سرهنگ مصطفی رستم اف، رئیس اداره پلیس ناحیه رشت، روز سه‌شنبه‌18 ژانویه به بی بی سی گفت احتمالا عملیات برای بازداشت اعضای این گروه تا سه-چهار روز دیگر ادامه‌ خواهد یافت.

سرهنگ رستم اف مشخصاً نگفت که اعضای این گروه چه تعدادند، ولی گفت که تعداد آنها چندان زیاد نیست و کمتر از 20 نفر است.

به گفته وی، اعضای گروه مسلح وابسته به محمدکریم ابراهیم اف در اردوگاههای ویژه در افغانستان و پاکستان آموزش دیده‌اند و هدف آنها انجام فعالیتهای تروریستی و ناآرام ساختن وضعیت در شرق تاجیکستان است.

این مقام ارشد پلیس محلی از ارائه اطلاع در باره مکان مشخص بود و باش این گروه مسلح خودداری کرد، ولی گفت که "نیروهای ما در سراسر رشت برای مقابله با این گروه در حالت آماده‌باش قرار دارند."

آقای رستم اف گفت که نیروهای دولتی اطلاع دارند که گروه مسلح وابسته به عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب به "ملا عبدالله‌" نیز در منطقه رشت است و "بزودی کار او نیز تمام خواهد شد."

ضمناً، امیرقول عظیم اف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان، نیز در حال حاضر در منطقه رشت است. وی رهبری ستاد مبارزه با پیکارجویان در این منطقه را به عهده دارد.

در همین حال، نیروهای امنیتی و پلیس روز سه‌شنبه‌در پاسگاه واقع در منطقه "لب جر" از ورود چند خبرنگار به ناحیه رشت مانع شدند و گفتند که این امر به دستور آقای عظیم اف و "به دلایل امنیتی" صورت گرفته است.

دسترسی خبرنگاران به منطقه رشت از زمان آغاز عملیات نیروهای دولتی علیه پیکارجویان در این منطقه از چهار ماه پیش محدود بوده است.

Image caption مقانات می گویند پیکارجویان در شرق با سازمانهای تروریستی بین خارجی ارتباط دارند

عملیات نیروهای امنیتی و پلیس تاجیکستان در منطقه رشت از ماه سپتامبر گذشته، در پی فرار گروهی از زندانیان از بازداشتگاه کمیته امنیت و سپس، حمله گروهی مسلح به ستونی از کامیونهای وزارت دفاع این کشور، شروع شد.

در این حمله دستکم 26 نظامی کُشته شدند. در پی این حادثه از چند مورد درگیری بین نیروهای دولتی و پیکارجویان مخالف دولت در منطقه رشت گزارش شده است.

بر اساس آمار مختلف، در جریان این درگیریها و حمَلات در مجموع بیش از 60 نیروی دولتی و تقریباً 30 نفر از پیکارجویان تا کنون کُشته شده‌اند.

اوایل ماه ژانویه مقامات تاجیکستان از کُشته شدن هشت نفر از پیکارجویان و بازداشت یک نفر از آنها در روستای روناب ناحیه رشت گزارش دادند.

مقامات گفتند که این افراد به گروه علاء‌الدین دولت اف، ملقب به علی بیدکی، شامل بوده و در انجام چند عمل تروریستی در منطقه دست داشته‌اند.

مقامات تاجیکستان پیکارجویان مخالف دولت در منطقه رشت را همواره به داشتن ارتباط با گروههای تروریستی و افراطگرا، بویژه حرکت اسلامی ازبکستان که یک گروه مرتبط با القاعده است، متهم کرده‌اند.

منطقه رشت که منطقه‌ای کوهستانی با دره‌های تنگ و راههای پرپیچ و تاب است، در زمان جنگ داخلی سالهای 1992-97 از پایگاههای اصلی مخالفان اسلامگرای دولت تاجیکستان به شمار می‌رفت.

مطالب مرتبط