به روز شده:  18:41 گرينويچ - سه شنبه 18 ژانويه 2011 - 28 دی 1389

آفریقا

استعفای بعضی از رهبران تونس از حزب حاکم سابق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس جمهوری موقت و نخست وزیر تونس با هدف فرونشاندن نارضایتی عمومی از ترکیب جدید هیات دولت این کشور، از حزب حاکم سابق، جنبش دموکراتیک قانون اساسی کناره گیری کرده اند.

محمد غنوشی، نخست وزیر تونس به خاطر انتخاب وزرای اصلی دولت از میان اعضای حزب حاکم سابق به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای غنوشی می گوید همه اعضای دولت وحدت ملی دارای پیشینه سالمی هستند.

اعتراض گسترده به حضور چهره های شاخص دولت پیشین در دولت وحدت ملی باعث شد چهار نفر از وزیران، تنها یک روز پس از تشکیل دولت جدید از سمت خود استعفا دهند.

فواد مبزع، رئیس جمهوری موقت تونس تا هفته پیش که زین العابدین بن علی از ریاست جمهوری کناره گیری کرد، رئیس مجلس این کشور بود.

آقای غنوشی هم از سال ۱۹۹۹ نخست وزیر تونس بوده است و از اعضای باسابقه حزب حاکم در دوره ریاست جمهوری آقای بن علی است.

استعفای این دو نفر از حزب جنبش دموکراتیک قانون اساسی که در تلویزیون ملی تونس اعلام شد، یک روز پس از تشکیل دولت وحدت ملی رخ داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خبری در تونس از اخراج زین العابدین بن علی از این حزب خبر داده است.

پیش تر، منابع خبری از استعفای چهار وزیر دولت وحدت ملی خبر داده بودند.

سه نفر از وزیران مستعفی، اعضای اتحادیه عمومی کارگران تونس، از احزاب مخالف دولت بودند که در اعتراض به عضویت اعضای جنبش دموکراتیک قانون اساسی در کابینه، استعفا دادند.

در پی این استعفا، وزیر بهداشت تونس نیز که عضو اتحادیه آزادی و کار بود از سمت خود کناره گیری کرد.

به رقم ادامه تظاهرات گسترده در پایتخت و سایر شهرهای تونس، تعدادی از وزرای کابینه روز سه شنبه مراسم تحلیف خود را به جا آوردند.

نجیب شبی، بنیانگذار حزب دموکراتیک پیشرو، از احزاب مخالف دولت یکی از این افراد بود که عهده دار وزارت توسعه تونس شد.

یکی دیگر از شخصیت های مخالف دولت که مراسم سوگند خود را به جا آورد، یک وبلاگ نویس مشهور بود که به خاطر نوشته هایش برای مدتی به زندان افتاده بود. او به عنوان وزیر جوانان و ورزش مراسم تحلیف خود را به جا آورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.