باراک اوباما و هو جینتائو بر اهمیت روابط چین و آمریکا تاکید کردند

باراک اوباما، هو جینتائو
Image caption رهبران دو کشور در باره روابط گرم چین و آمریکا سخن گفته اند

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن از هو جینتائو، رئیس جمهور چین که برای یک بازدید رسمی به کشورش سفر کرده، استقبال باشکوهی کرده است.

در مراسم استقبال، سرود ملی چین نواخته شد و چندین گلوله توپ شلیک شد.

رهبران دو کشور در باره روابط گرم چین و آمریکا سخن گفتند اما از اشاره به اختلافات بین دو کشور در مورد مسایل متفاوتی چون حقوق بشر خودداری نکردند.

آقای اوباما گفت تاریخ نشان می دهد جهان هنگامی که حقوق انسان ها رعایت می شود، جای بهتری است.

رئیس جمهور چین هم گفت همکاری های دو کشور باید بر پایه احترام متقابل باشد و هر طرف به مسیر انتخابی دیگری برای توسعه احترام بگذارد.

او افزود چین و آمریکا می توانند درک خود از طرف مقابل را از طریق گفت و گو افزایش دهند.

قرار است روسای جمهور دو کشور در مورد مسایلی چون تجارت و بازرگانی، مسایل امنیتی و نرخ یوان، واحد پول چین مذاکره کنند.

آمریکا از این مسئله که چین عمدا ارزش یوان را پایین نگه داشته تا به صادرات این کشور به بازارهای خارجی کمک کند، ناراضی است.

گزارش شده که دو کشور قراردادهای تجاری به ارزش چهل و پنج میلیارد دلار امضا کرده اند. یک مقام بلندپایه دولت آمریکا همچنین گفته است که چین با سفارش دویست فروند هواپیمای بوئینگ به آمریکا به ارزش نوزده میلیارد دلار موافقت کرده است.

رئیس جمهور آمریکا پس از استقبال رسمی از آقای هو گفت: "ما هنگامی که با یکدیگر همکاری کنیم، مرفه تر و ایمن تر خواهیم بود."

او به دیدار جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا با دنگ شیائوپینگ در سال 1979 اشاره کرد که منجر به عادی سازی روابط میان دو کشور شد؛ روابطی که به مدت سی سال در تعلیق بود.

رئیس جمهور آمریکا افزود دیدار رهبر چین از آمریکا، می تواند پایه و اساس روابط سی سال آینده دو کشور باشد.

Image caption باراک اوباما می گوید دیدار رهبر چین از آمریکا، می‌تواند پایه و اساس روابط سی سال آینده دو کشور باشد

هو جینتائو، رئیس جمهور چین سه شنبه (19 ژانویه) وارد آمریکا شد و در فرودگاه نظامی اندروز در حومه واشنگتن مورد استقبال جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا قرار گرفت. او سپس در ضیافت شام خصوصی باراک اوباما در کاخ سفید شرکت کرد.

در جریان برگزاری مراسم شام خصوصی رهبران دو کشور، فعالان حقوق بشر در برابر کاخ سفید جمع شده بودند و خواهان آن بودند که آقای اوباما موارد نقض حقوق بشر در چین را به آقای هو یادآوری کند.

این افراد خواهان آزادی لیو شیائوبو، ناراضی چینی شدند که امسال برنده جایزه صلح نوبل شد.

گزارش شبکه های تلویزیونی غربی هنگام پخش تصاویر اعتراض ها به رئیس جمهور چین با اختلال رو به رو شد.

سفر رئیس جمهور چین به آمریکا چهار روزه است. به دلیل اهمیت رو به افزون چین در امور نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک، این مهم ترین سفر یک رهبر چین به آمریکا به شمار می رود.

هو جینتائو قرار است به شیکاگو نیز سفر کند.

مطالب مرتبط