عربستان به تلاش خود برای حل بحران لبنان خاتمه داده است

پادشاه سعودی و رئیس جمهوری سوریه
Image caption ظاهرا پادشاه سعودی معتقد است به توافق او با سوریه عمل نشده است

عربستان سعودی از تلاش برای کمک به حل بحران سیاسی لبنان دست برداشته و رئیس جمهوری ایران این بحران را زمینه ساز سقوط کشورهای غربی دانسته است.

روز چهارشنبه، 29 دیماه (19 ژانویه)، امیر سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی العالم گفت که دولت آن کشور تصمیم گرفته است از اقدامات خود در مورد بحران سیاسی کنونی لبنان "دست بردارد."

وی گفت که ملک عبدالله، پادشاه سعودی، این تصمیم را اتخاذ کرده است.

سعود الفیصل در عین حال نسبت به ادامه بحران کنونی در لبنان هشدار داد و آن را "بسیار خطرناک" توصیف کرد و گفت که ممکن است ادامه این ماجرا به تجزیه لبنان منجر شود.

به گفته وزیر امور خارجه سعودی، "چنین وضعیتی به منزله پایان حیات لبنان به عنوان نمونه ای از همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان، اقوام و جناح های سیاسی گوناگون خواهد بود."

در مورد دلیل تصمیم پادشاه سعودی، سعود الفیصل گفت که تلاش های مشترک رهبران عربستان و سوریه به نتیجه مورد نظر نرسید و به همین جهت نیز ملک عبدالله تلاش بیشتر در این زمینه را کنار گذاشته است.

به گفته تحلیلگران، پادشاه سعودی معتقد است که به توافق های قبلی او با سوریه برای خاتمه دادن به تنش سیاسی در لبنان عمل نشده و به خصوص از اقدام جنبش حزب الله و متحدان آن در خروج از کابینه ائتلافی به رهبری سعد حریری، که باعث سقوط دولت شد، ناخرسند است و آن را عامل وخامت اوضاع سیاسی لبنان می داند.

مقامات سعودی در عین حال تاکید داشته اند که از تلاش مشترک قطر، ترکیه و سوریه برای حل مساله لبنان حمایت می کنند.

عامل اصلی بحران کنونی لبنان مخالفت جنبش حزب الله با همکاری دولت این کشور با اقدامات محکمه بین المللی رسیدگی به ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان است که در اثر انفجار بمب در فوریه سال 2005 کشته شد.

Image caption ایران و سوریه حامیان اصلی حزب الله لبنان محسوب می شوند

رفیق حریری به مخالفت با حضور نظامی و امنیتی سوریه در لبنان شهرت داشت و برخی طرفداران او تشکیلات امنیتی سوریه و متحدان آن را به دست داشتن در این ترور متهم کردند.

جنبش حزب الله اقدام شورای امنیت در تشکیل محکمه رسیدگی به ترور رفیق حریری را "توطئه آمریکا و اسرائیل" برای بی اعتبار کردن این گروه توصیف کرده و از دولت لبنان خواسته بود تا از همکاری با این محکمه خودداری ورزد.

دو روز پیش، دادستانی محکمه بین المللی ادعانامه ای را علیه مظنونان اصلی ترور رفیق حریری در اختیار محکمه قرار داد و هرچند اسامی افراد مورد نظر هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است، اما گفته می شود احتمالا اسامی برخی اعضای حزب الله در میان مظنونان این واقعه است.

در خبری دیگر در این زمینه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران قدرت های خارج از منطقه را عامل بروز بحران کنونی لبنان دانسته است.

آقای احمدی نژاد در سخنانی در روز چهارشنبه، در مورد علت بحران کنونی گفت که اسرائیل "به دنبال آسیب زدن به لبنان است زیرا ایستادگی مردم لبنان به حیثیت آنها لطمه زده است" و دولت های آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی را به دخالت در امور لبنان متهم کرد.

رئیس جمهوری ایران خطاب به این کشورها گفت که در نتیجه بحران کنونی لبنان، "در سراشیبی سقوط به دره ای جهنمی قرار گرفته اید و این اقدامات سرعت شما برای سقوط را بیشتر می کند" و هشدار داد: "اگر دست از شرارت بر ندارید، ملت لبنان و ملت های منطقه دست پلید شما را قطع می کنند و مهر ذلت بر پیشانی شما خواهند کوبید."

حکومت ایران از حامیان اصلی جنبش حزب الله لبنان است و گفته می شود کمک های گسترده ای را در اختیار این گروه و طرفداران آن قرار می دهد هر چند مقامات جمهوری اسلامی تنها بر حمایت های سیاسی از حزب الله تاکید ورزیده و هر نوع کمک تسلیحانی به این گروه را رد کرده اند.

مطالب مرتبط