اوباما صدها هزار دلار هدیه گرفته است

Image caption هدایا طبق قانون به آرشیو ملی آمریکا داده می‌شود

وزارت امور خارجه آمریکا فهرستی از هدایایی که رهبران جهان به باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور و خانواده اش در سال 2009 داده اند، منتشر کرده است. ارزش این هدایا به صدها هزار دلار می رسد.

عربستان سعودی نزدیک به 190 هزار دلار هدایای مختلف به خانواده آقای اوباما داده است.

ارزش هدایای گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا، به آقای اوباما بیش از شانزده هزار دلار بوده است؛ آقای براون در اولین سال ریاست جمهوری آقای اوباما به یک خودنویس و پایه نگه دارنده آن و بیوگرافی های وینستون چرچیل هدیه داده است. خودنویس و پایه اش در یک کشتی قدیمی که حامل مخالفان برده داری بوده، کشف شده است.

بنا به قوانین آمریکا، همه هدایا باید به "آرشیو ملی" این کشور واگذار شود.

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، به آقای اوباما یک قاب عکس خودش و همسرش پرنس فیلیپ را هدیه داده است. ارزش این قاب عکس 775 دلار است.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، به آقای اوباما میزی از جنس کریستال، ساعت طلا و اشیای تزئینی شیشه ای داده است که در مجموع ارزش آنها به حدود 27 هزار دلار می رسد.

فهرست هدایایی که به آقای اوباما و خانواده اش و دستیاران او در کاخ سفید داده شده است روز سه شنبه 18 ژانویه توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد.

در همین حال، مطبوعات بریتانیا از آقای اوباما انتقاد کرده اند که به آقای براون مجموعه ای از 25 دی وی دی از فیلم های آمریکایی را هدیه داده است؛ تعبیری که از دادن این هدیه شد این بود که با نخوت با رهبر بریتانیا برخورد شده است.

برخی دیگر از هدایای پربهایی که به آقای اوباما در اولین سال ریاست جمهوری آمریکا داده شد عبارتند از: هو جینتائو، رئیس جمهوری چین: گلدوزی پرتره خانواده اوباما از جنس ابریشم به ارزش 20 هزار دلار.

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل: مجسمه برنز از یک دختربچه که کبوترها را به پرواز در آورده، به ارزش 8 هزار دلار.

پاپ بندیکت شانزدهم: تابلوی موزائیک از میدان سن پیتر رم، جای کلیدی نقره، یک سکه طلا و کتاب هایی در مورد خودش و درباره "اخلاقیات و پیشرفت های پزشکی" که در کل ارزش آنها حدود هشت هزار دلار است.

جاکایا کیکوته، رئیس جمهوری تانزانیا: مجسمه ای یک متری از جنس عاج به ارزش شش هزار دلار.