حمایت باراک اوباما از ظهور 'صلح آمیز' چین

Image caption اولین سوالی که از روسای جمهوری آمریکا و چین شد درباره وضع حقوق بشر در چین بود

باراک اوباما پس از دیدار با هو جینتائو، رهبر چین، گفت که از ظهور "صلح آمیز" این کشور به عنوان قدرتی بزرگ در عرصه بین المللی حمایت می کند.

رهبران آمریکا و چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، بر تحکیم روابط و افزایش همکاری متقابل بین دو کشور تاکید کردند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما از تبدیل شدن چین به قدرتی بزرگ استقبال می کنیم، اما می خواهیم که این تحول طوری تحقق یابد که هنجارها و قواعد بین المللی را تقویت و به امنیت و صلح کمک کند، نه اینکه به درگیری در منطقه (شرق آسیا) یا جهان بیانجامد."

آمریکا و چین همچنان درباره موضوعات اقتصادی و استراتژیکی عمده ای از جمله ارزش یوان، واحد پول چین، آینده تایوان و شدت تحریم های ایران و کره شمالی اختلاف نظر دارند.

برای دیدن آمارهای مقایسه ای بین دو کشور اینجا را کلیک کنید

محافظه کاران آمریکایی بارها درباره افزایش قدرت نظامی چین هشدار داده و این کشور را تهدیدی بالقوه علیه منافع واشنگتن در منطقه شرق آسیا دانسته اند.

اما رهبر چین گفت: "ما توافق کردیم که همکاری مثبت و رابطه گسترده آمریکا و چین را به پیش ببریم."

باراک اوباما گفت توافق های واشنگتن و پکن در سفر هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، "شالوده رابطه دو کشور را برای چند دهه آینده بنیان گذاشته است."

آقای اوباما چهارشنبه شب به وقت واشنگتن به افتخار همتای چینی خود یک ضیافت رسمی شام در کاخ سفید برگزار می کند.

استقبال دولت باراک اوباما از رئیس جمهوری چین کم سابقه ارزیابی شده است.

قراردادهای کلان

به گفته کاخ سفید، قرادادهایی که در این سفر بین شرکت های دو طرف منعقد شده است، صادرات ایالات متحده به چین را ۴۵ میلیارد دلار در سال افزایش خواهد داد و حدود ۲۳۵ هزار فرصت شغلی جدید در آمریکا ایجاد خواهد کرد.

چین موافقت کرده است که طی سه سال آینده ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از شرکت بوئینگ خریداری کند.

شرکت جنرال الکتریک نیز قرار است که فن آوری های پیشرفته از جمله تجهیزاتی که در احداث راه آهن سریع السیر کاربرد دارد به چین بفروشد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که کشورش معتقد است ارزش یوان پائین تر از ارزش حقیقی اش نگاه داشته شده و باید افزایش یابد. برخی کارشناسان اقتصادی تحقق تدریجی این امر در آینده را بعید نمی دانند.

تحریم ایران

تحریم های بین المللی علیه ایران نیز یکی از موضوع هایی بود که مقام های ارشد آمریکا و چین در این نشست درباره آن گفتگو کرده اند.

بارک اوباما گفت: "ما توافق کردیم که ایران باید به تعهدات بین المللی اش عمل کند و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران باید به طور کامل اجرا شود."

این در حالیست که محافظه کاران در کنگره آمریکا از چین به خاطر عدم اجرای تحریم های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا انتقاد کرده و خواهان تحریم شرکت های چینی فعال در صنعت نفت ایران هستند.

باراک اوباما افزود: "اگر ایران به تعهداتش عمل کند ما به همراه سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک، به ایران این فرصت را می دهیم که جذب جامعه بین المللی شود."

ایران می گوید که تحریم ها سیاست خارجی یا اتمی اش را تغییر نمی دهد.

حقوق بشر

اولین سوالی که در کنفرانس خبری روز چهارشنبه مطرح شد درباره وضع حقوق بشر چین بود که رئیس جمهوری چین به آن پاسخ نداد، ولی در پی تکرار سوال توسط خبرنگار دیگری گفت که به علت مشکل فنی سوال اول را نشنیده بود.

هو جینتائو گفت که بر اساس اصل "عدم مداخله" و "احترام متقابل" حاضر است که در خصوص حقوق بشر با آمریکا تعامل داشته باشد.

باراک اوباما هم اذعان کرد که واشنگتن و پکن در این باره اختلاف نظر دارند اما گفت که این موضوع مانع گسترش همکاری پکن و واشنگتن نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "نظام سیاسی چین با نظام سیاسی ما فرق می کند. از نظر توسعه هم چین در مرحله دیگری نسبت به ما قرار دارد."

منتقدان معتقدند که دولت اوباما که سیاست گشودن بازار چین به محصولات آمریکایی را دنبال می کند، آماده نیست که درباره مساله حقوق بشر فشار جدی بر پکن وارد کند.

باراک اوباما که خود برنده جایزه صلح نوبل است، در کنفرانس خبری کاخ سفید درباره لیو شیائوبو، فعال سیاسی چینی که در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه صلح نوبل شد و در کشورش زندانیست، صحبتی نکرد.

همسر این فعال سیاسی نیز هم اکنون تحت بازداشت خانگی بسر می برد.

به گفته آقای اوباما، طرفین موافقت کرده اند که به گفتگو درباره حقوق بشر به ویژه درباره وضع تبت ادامه دهند.

هو جینتائو در این نشست خبری گفت که چین ارزش های حقوق بشر را جهانی می داند.

او افزود: "چین با مشکلات اجتماعی و اقتصادی زیادی رو به روست. کارهای بسیاری در عرصه حقوق بشر می تواند در چین انجام شود."

وی گفت: "چین همواره به دفاع و ترویج حقوق بشر متعهد بوده و در این عرصه پیشرفت های عظیمی داشته است."

رئیس جمهور چین سه شنبه وارد آمریکا شد و سه شنبه در ضیافت شام خصوصی باراک اوباما در کاخ سفید شرکت کرد. دوره ریاست جمهوری وی در سال آینده میلای به پایان خواهد رسید.

در جریان برگزاری مراسم شام خصوصی سه شنبه شب رهبران دو کشور، فعالان حقوق بشر در برابر کاخ سفید جمع شده بودند و خواهان آن بودند که آقای اوباما موارد نقض حقوق بشر در چین را به آقای هو یادآوری کند.

سفر رئیس جمهور چین به آمریکا چهار روزه است. او روز پنجشنبه با رهبران کنگره آمریکا دیدار خواهد کرد. هو جینتائو قرار است به شیکاگو نیز سفر کند.

مقایسه چین با آمریکا در چهار زمینه

تجارت

آمریکا بیشتر از میزان کالایی که به چین می فروشد،‌ از آن کشور کالا خریداری می کند. آمریکا می گوید که دلیل این موضوع آن است که چین عمدا ارزش ارز خود را پایین نگه می دارد. در واقع تجارت با چین ۱۴/۳ (چهارده و سه دهم)‌ درصد از کل تجارت آمریکا را تشکیل می دهد. ارزش تجارت آمریکا تنها با کانادا بیشتر از تجارت با چین است.

قدرت نظامی

آمریکا با ۷۰۰ میلیارد دلار بیشترین بودجه دفاعی در جهان را دارد. چین در رده دوم قرار گرفته ولی بودجه رسمی نظامی آن از ۱۹۹۹ به دلیل رشد اقتصاد آن کشور افزایش یافته است.

ثروت

تا دهه ۱۹۹۰ اقتصاد آمریکا رشد خوبی داشت در حالی که اقتصاد چین به نسبت دچار رکود بود. از سال ۲۰۰۰ میزان رشد اقتصادی چین زیاد شده که عوامل آن اصلاحات اقتصادی، نیروی کار بسیار و سرمایه گذاری گسترده عنوان شده است.

جمعیت

چین پرجمعیت ترین کشور در جهان است. جمعیت این کشور از هند و آمریکا هم بیشتر است. جمعیت زیاد این کشور در رشد اقتصادی موثر بوده ولی در عین حال فشار زیادی از نظر تامین منابع به آن کشور وارد می کند و سبب مشکلاتی مانند آلودگی هوا و آب شده است.

بالا

مطالب مرتبط