چند زائر ایرانی در عراق در حمله مردان مسلح زخمی شدند

زائران زن ایرانی در کاظمین
Image caption تعدادی از زیارتگاههای مورد توجه شیعیان ایران در کشور عراق واقع است

چند زائر ایرانی در حمله مردان مسلح در عراق به شدت زخمی شده اند.

منابع پلیس در استان دیاله، واقع در شمال شرق بغداد، گزارش کرده اند که یک اتوبوس حامل زائران ایرانی در منطقه اکباشی این استان هدف حمله گروهی از مردان مسلح ناشناس قرار گرفت که در نتیجه آن، شش تن از زائران به شدت زخمی شدند.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی عراق این شش نفر را به بیمارستان مقدادیه واقع در نود کیلومتری شمال شرق بغداد منتقل کردند.

اتوبوس حامل زائران ایرانی شامگاه گذشته از مرز خسروی وارد عراق شده و عازم کربلا بود که هدف حمله قرار گرفت.

پلیس عراق در مورد چگونگی این حمله مسلحانه، هویت و وابستگی احتمالی مهاجمان و منظور آنان از این عملیات اطلاعات بیشتری منتشر نکرده است.

اسامی مجروحان این حادثه نیز هنوز اعلام نشده است.

این نخستین باری نیست که زائران ایرانی در عراق هدف اقدامات خشونت آمیز قرار می گیرند.

در ماه های اخیر، زائران ایرانی اماکن مذهبی در عراق در چند مورد هدف حمله قرار گرفته اند که به کشته و زخمی شدن تعدادی از آنان منجر شده است.

بعضی از این حملات به اسلامگرایان تندرو سنی، که مخالف دولت تحت رهبری شیعیان در عراق هستند، نسبت داده شده است

کشور عراق مدفن شماری از امامان مسلمانان شیعه دوازده امامی است و به همین دلیل، مکان زیارتی مورد علاقه بسیاری از مردم ایران محسوب می شود.

هر روزه صدها تن از زائران ایرانی با عبور از مرز با عراق عازم زیارت اماکن مذهبی آن کشور، و به خصوص مدفن امامان شیعه و سایر مراکز مورد احترام شیعیان در نجف، کربلا، کاظمین و سامرا می شوند و شمار زائران در ایام مورد احترام شیعیان افزایش قابل توجهی می یابد.

تا زمان سقوط رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق، سفر شهروندان ایرانی برای زیارت اماکن مذهبی عراق کمابیش متوقف بود اما پس از اشغال نظامی خاک آن کشور توسط نیروهای به رهبری آمریکا، این سفرها به تدریج آغاز شد.

دولت ایران تاکید داشته است که به منظور افزایش امنیت زائران، لازم است آنان در قالب کاروان های تحت نظارت دولت و پس از اخذ روادید معتبر عازم عراق شوند و علیه سفرهای انفرادی، غیر دولتی و عبور بدون روادید از مرز هشدار داده است.

مطالب مرتبط