ترکیه و قطر از میانجی‌گری در لبنان کنار کشیدند

رفیق حریری
Image caption اختلاف بر سر کار دادگاه بین المللی رسیدگی به ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، به بحرانی پیچیده در این کشور انجامیده است

وزرای امور خارجه ترکیه و قطر به تلاش های میانجی‌گرایانه خود برای حل بحران سیاسی لبنان پایان داده اند.

دو روز مذاکرات وزیر امور خارجه ترکیه و نخست وزیر قطر با گروه های رقیب سیاسی در لبنان، پیشرفتی به دنبال نیاورده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی اوایل هفته جاری اعلام کرد که کشورش از تلاش برای کمک به حل بحران سیاسی در لبنان دست برداشته و موقعیت این کشور را خطرناک می داند.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت می گوید که سرنوشت دو پیشنهاد دیگر نیز که به ابتکار فرانسه و مصر مطرح شده بود، به دلیل خودداری سوریه از مشارکت در آنها نامعلوم است.

مناقشه برسر دادگاه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان سبب شد که جنبش حزب الله و متحدان آن از کابینه ائتلافی خارج شوند و دولت لبنان سقوط کند

اوایل هفته جاری دادستان دادگاه بین المللی مسئول این پرونده، ادعانامه مهر و موم شده ای را علیه مظنونان به دست داشتن در قتل آقای حریری سال 2005 منتشر کرده است.

اسامی این مظنونان فعلا سری باقی می ماند، اما عموما تصور می شود که شامل اعضای گروه شیعه حزب الله لبنان باشد.

در بیانه شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزیر قطر و احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه مبنی بر پایان دادن به تلاش های میانجی‌گرایانه این دو کشور، به پیشرفت هایی هم اشاره و نوشته شده است: "نتیجه تلاش های ما پیش نویس دستور کاری است که در آن خواسته های سیاسی و حقوقی برای حل بحران کنونی لبنان در نظر گرفته شده و بر پایه ابتکار عمل سوریه و عربستان سعودی تنظیم شده است. اما به دلیل بعضی ملاحظات، تصمیم گرفته ایم که برای مشورت با دستگاه رهبری خود به مدت محدودی لبنان را ترک کنیم ."

حزب الله دادگاه بین المللی رسیدگی به ترور رفیق حریری را "توطئه آمریکا و اسرائیل" برای بی اعتبار کردن این گروه توصیف کرده است و هرگونه دخالت در قتل رفیق حریری را رد می کند.

مطالب مرتبط