مقایسه چین با آمریکا به روایت آمار

رهبران آمریکا و چین در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، بر تحکیم روابط و افزایش همکاری متقابل بین دو کشور تاکید کرده اند و باراک اوباما پس از دیدار با هو جینتائو، رهبر چین، گفته است که از ظهور "صلح آمیز" این کشور به عنوان قدرتی بزرگ در عرصه بین المللی حمایت می کند. در زیر نمودارهای مقایسه ای مربوط به این دو کشور را می بینید:

تجارت

آمریکا بیشتر از میزان کالایی که به چین می فروشد،‌ از آن کشور کالا خریداری می کند. آمریکا می گوید که دلیل این موضوع آن است که چین عمدا ارزش ارز خود را پایین نگه می دارد. در واقع تجارت با چین 14.3 (چهارده و سه دهم)‌ درصد از کل تجارت آمریکا را تشکیل می دهد. ارزش تجارت آمریکا تنها با کانادا بیشتر از تجارت با چین است.

قدرت نظامی

آمریکا با ۷۰۰ میلیارد دلار بیشترین بودجه دفاعی در جهان را دارد. چین در رده دوم قرار گرفته ولی بودجه رسمی نظامی آن از ۱۹۹۹ به دلیل رشد اقتصاد آن کشور افزایش یافته است.

ثروت

تا دهه ۱۹۹۰ اقتصاد آمریکا رشد خوبی داشت در حالی که اقتصاد چین به نسبت دچار رکود بود. از سال ۲۰۰۰ میزان رشد اقتصادی چین زیاد شده که عوامل آن اصلاحات اقتصادی، نیروی کار بسیار و سرمایه گذاری گسترده عنوان شده است.

جمعیت

چین پرجمعیت ترین کشور در جهان است. جمعیت این کشور از هند و آمریکا هم بیشتر است. جمعیت زیاد این کشور در رشد اقتصادی موثر بوده ولی در عین حال فشار زیادی از نظر تامین منابع به آن کشور وارد می کند و سبب مشکلاتی مانند آلودگی هوا و آب شده است.

مطالب مرتبط