رهبر چین: در پی سلطه گری نیستیم

هو و هری رید
Image caption هری رید پیش تر از آقای هو به عنوان یک دیکتاتور نام برده بود ولی حرف خود را پس گرفت

چین می گوید در پی استفاده از قدرت فزاینده اقتصادی و نظامی خود برای به راه انداختن مسابقه تسلیحاتی و گسترش نفوذ در عرصه جهانی نیست.

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، در سومین روز از اقامت در واشنگتن، در دیدار با مدیران موسسه ها و شرکت های بزرگ آمریکا خواستار همکاری بیشتر با ایالات متحده در زمینه مسائل اقتصادی و امنیتی شد.

آقای هو که پیش از این دیدار با رهبران کنگره درباره حقوق بشر و سیاست های ارزی صحبت کرده بود، گفت: "چین هیچگاه در پی سلطه گری و گسترش نفوذ خود نخواهد بود."

او افزود: "ما درگیر مسابقه تسلیحاتی نمی شویم و برای هیچ کشوری تهدید نظامی نخواهیم بود."

آقای هو قبل از این دیدار از کنگره آمریکا دیدن کرده بود.

رهبران کنگره در این دیدار بر نگرانی خود درباره وضع حقوق بشر در این کشور و سیاست ارزی آن تاکید کردند.

جان بینر، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده پس از دیدار با آقای هو گفت اهمیت حفاظت از حقوق تولیدکنندگان آثار هنری و بهبود وضع حقوق بشر را به او خاطرنشان کرده است.

آقای بینر همچنین در بیانیه ای گفت در دیدار با آقای هو درباره برخورد با رفتار تهاجمی کره شمالی هم بحث شد.

هری رید، رئیس دموکرات مجلس سنا نیز به طور جداگانه با آقای هو دیدار کرد.

اعضای کنگره آمریکا به شدت از سیاست ارزی چین انتقاد دارند و می گویند این کشور ارزش یوان را به طور مصنوعی پایین نگه داشته است تا به صادرکنندگان آن کمک کند.

ارزش یوان از جمله موضوع های مورد گفت و گو رهبران آمریکا و چین در روز چهارشنبه بود و هر دو نفر گفتند درباره این موضوع همکاری خواهند کرد.

آقای هو همچنین در کنفرانس خبری مشترک با باراک اوباما گفت کشورش باید در زمینه حقوق بشر بیشتر کار کند.

در این حال، هیچ کدام از رهبران دو مجلس نمایندگان و سنا آمریکا در مهمانی رسمی شام آقای اوباما که چهارشنبه شب به افتخار آقای هو برگزار شد، شرکت نکردند.

سناتور رید حتی در یک مصاحبه تلویزیونی از آقای هو به عنوان دیکتاتور نام برده بود ولی مجبور شد حرف خود را پس بگیرد.

الیانا راس لیتنین، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در جریان دیدار آقای هو از کنگره، در نامه ای که نسخه ای از آن را به رئیس جمهوری چین داد، از این کشور به خاطر وضع حقوق بشر، سیاست های ارزی و "رفتار غیرمسوولانه" در عرصه جهانی به شدت انتقاد کرد.

نمایندگان کنگره در سال های گذشته از سیاست خارجی و داخلی چین انتقاد کرده اند و ۸۴ تن از آنها به تازگی در نامه ای خطاب به آقای اوباما تاکید کردند که صبر آنها رو به پایان است.

ارزش روابط تجاری سالانه چین و آمریکا ۴۰۰ میلیارد دلار است که بخش عمده ای از آن مربوط به واردات ایالات متحده است.

غول اقتصادی

مقام های آمریکایی در جریان دیدار آقای هو اعلام کردند که بر اساس توافق صورت گرفته آمریکا ۴۵ میلیارد دلار صادرات به چین انجام خواهد داد.

این توافق شامل فروش بیشتر از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ است و ۲۰۰ هزار فرصت شغلی جدید را در آمریکا ایجاد خواهد کرد.

آقای هو پس از واشنگتن به شیکاگو سفر می کند. سفر هو جینتائو به شیکاگو یک دیدار تجاری و اقتصادی است.

در حالی که بخش عمده دیدار آقای هو از آمریکا به گفت و گو درباره مسائل تجاری اختصاص داشت، آمار منتشر شده جدید بیانگر پیشی گرفتن چین از ایالات متحده در سال های پیش رو است.

گزارش های جدید بیانگر رشد اقتصادی ده و سه دهم درصدی چین در سال ۲۰۱۰ است که بیشتر از میزان پیشبینی شده است.

آندرو واکر، خبرنگار اقتصادی بی بی سی می گوید با ادامه روند کنونی رشد چین، این کشور تا ده سال دیگر جایگزین ایالات متحده به عنوان قدرت نخست اقتصادی جهان خواهد شد ولی سطح زندگی شهروندانش کماکان پایین تر از آمریکایی ها خواهد بود.

چین با در اختیار داشتن دو تریلیون و ۸۵۰ میلیارد دلار، بزرگ ترین ذخیره ارزی جهان را دارد و بزرگ ترین خریدار اوراق قرضه ایالات متحده است.

مطالب مرتبط