انتقاد وزیر بریتانیایی از پیشداوری نسبت به مسلمانان

بارونس وارثی
Image caption بارونس وارثی نخستین زن مسلمانی است که به کابینه بریتانیا راه یافته است

یکی از اعضای ارشد حزب محافظه کار بریتانیا ضمن انتقاد از نگاه رسانه ها و برخورد جامعه با اسلام، از پیشداوری نسبت به پیروان این دین انتقاد کرده است.

بارونس وارثی که به همراه بارون فلدمن رئیس اداری حزب محافطه کار است، در یک سخنرانی در دانشگاه لستر درباره نگاه جامعه بریتانیا به مسلمانان صحبت می کرد.

بارونس وارثی که نخستین وزیر زن مسلمان در کابینه بریتانیاست، درباره تقسیم بندی مسلمانان به میانه رو و تندرو هشدار داد.

به گفته او چنین نامگذاری هایی مشکلات اجتماعی را افزایش می دهد.

بارونس وارثی با انتقاد از تقسیم بندی بین مسلمانان گفت، به خاطر این رفتار وقتی یک کارگر مسلمان در یک کارخانه استخدام می شود، رئیس او به سایر کارگران اطمینان می دهد نیازی به نگرانی نیست زیرا که کارگر جدید چندان مسلمان نیست.

بارونس وارثی ادامه داد: "در مدرسه دانش آموزان می گویند خانواده همسایه ما مسلمان است ولی اعضای آن آدم های بدی نیستند."

او گفت: "اگر در جاده زنی را ببینید که روبنده بسته، عابران پیش خود فکر می کنند این زن یا تحت ستم است یا این که سعی دارد با نحوه پوشش خود یک پیام سیاسی را مطرح کند."

بارونس وارثی همچنین از نگاه سطحی رسانه ها به اسلام انتقاد کرد و گفت چنین برخوردهایی با مقوله دین باعث کم شدن مدارا در بریتانیا شده است.

به گفته بارونس وارثی، بسیاری از بریتانیایی ها پیشداوری نسبت به مسلمانان را امری عادی می دانند و این موضوع رواج یافته است.

او گفت از موقعیت خود برای مبارزه با افکار متعصبانه استفاده خواهد کرد.

بارونس وارثی گفت در جریان سفر سال گذشته پاپ بندیکت شانزدهم به بریتانیا با رهبر کاتولیک ها درباره اسلام هراسی در غرب صحبت کرده و از او خواسته است به درک بهتر اروپا از شهروندان مسلمانش کمک کند.

بارونس وارثی همچنین گفت اعمال تروریستی تعداد محدودی از مسلمانان نباید به نام همه پیروان اسلام ثبت شود و از مسلمانان هم خواست اقدام های خشونت آمیز را نفی کنند.

رابرت پیگوت، خبرنگار امور دینی بی بی سی می گوید بارونس وارثی در سخنان خود به نکته ای اشاره کرد که گلایه بسیاری از مسلمانان در بریتانیاست.

آقای پیگوت گفت بسیاری از مسلمانان از این که پیشداوری درباره دین آنها همانند سایر موارد پیشداوری علیه ادیان دیگر به امری نکوهیده تبدیل نشده است، ناراحت هستند.

سعیده حسین وارثی، یکی از اعضای ارشد حزب محافظه کار در سال 1971 در بریتانیا به دنیا آمد. مادر و پدر از پاکستان به این کشور مهاجرت کرده بودند.