به روز شده:  13:35 گرينويچ - جمعه 21 ژانويه 2011 - 01 بهمن 1389

اروپا

تونی بلر بار دیگر در برابر کمیته تحقیق در باره جنگ عراق حاضر شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، روز جمعه (21 ژانویه)، برای دومین بار در تحقیقات "کمیته چیلکات در مورد جنگ عراق" شهادت داد.

گروه تحقیق چیلکات مامور کشف واقعیات در باره تمام جنبه های تصمیم گیری دولت آقای بلر برای پیوستن به ایالات متحده در حمله نظامی سال 2003 به عراق است.

نخست وزیر سابق بریتانیا در بیانیه ای کتبی به سوالات این کمیته پاسخ داده و گفته است که در ماه ژانویه سال 2003 - هفت هفته پیش از آغاز جنگ - او خیلی محکم و قاطع با جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا پیمان بسته بود که هر کاری که لازم است انجام شود تا رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق خلع سلاح شود.

آقای بلر همچنین انکار کرده که لرد گلداسمیت، مشاور عالی حقوقی سابق بریتانیا، را تحت فشار گذاشته بود که توصیه اش به دولت را تغییر دهد. لرد گلداسمیت ابتدا به دولت آقای بلر توصیه کرده بود لازم است شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای دیگر را صادر کند تا حمله به عراق با مجوز انجام بگیرد.

نخست وزیر سابق بریتانیا گفت که او به هشدار لرد گلداسمیت که حمله به عراق بدون تائید شورای امنیت غیرقانونی است، اعتنایی نکرده بود چون فکر کرده بود که وقتی لرد اسمیت تمام جزئیات را بداند تصمیم خود را تغییر می دهد.

تظاهرات ضدجنگ

همزمان با پاسخگویی بلر به پرسش های کمیته تحقیق، گروهی از فعالان ضدجنگ در لندن به تظاهرات پرداختند

نخست وزیر سابق بریتانیا سال گذشته که برای اولین بار در برابر کمیته تحقیق در مورد جنگ عراق حاضر شده بود، با قاطعیت از تصمیم خود برای ملحق شدن به طرح آمریکا برای حمله به عراق دفاع کرد.

کمیته تحقیقی چیلکات آقای بلر را فراخوانده است تا از او درباره وعده هایی که در آن زمان به جورج بوش داده بود، سوال کند. نگرش و نحوه واکنش آقای بلر به توصیه های حقوقی که به او در باره حمله به عراق شده بود نیز از دیگر موضوعاتی است که این کمیته احتمالا با برگزاری جلسات تحقیقی دیگر با آقای بلر، مطرح خواهد کرد.

جاناتان مارکوس، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، می گوید تصمیم حمله به عراق بدون مجوز شورای امنیت جامعه بریتانیا را دو دسته کرد؛ دو دستگی که از دهه 1950 و بحران کانال سوئز مشاهده نشده بود.

گزارشگر بی بی سی می گوید حمله به عراق نه تنها وجهه سیاسی آقای بلر را خدشه دار کرد بلکه باعث شد او پیش از موعد سمت خود را به گوردون براون واگذار کند.

آقای براون دستور تشکیل کمیته چیلکات را داد هر چند که به گفته گزارشگر بی بی سی احتمالا او تمایل زیادی به تحقیقی دیگر در باره جنگ عراق نداشت. اما این کمیته، به رغم برخی اختلاف نظرها در مورد نحوه گزینش اعضای آن، نشان داده که به دنبال کشف واقعیات است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.