پیشرفت حزب‌الله و متحدانش به سوی تشکیل دولت در لبنان

Image caption آقای جنبلاط اعلام کرده است که برای حل بحران لبنان، در کنار حزب‌الله و سوریه می‌ایستد.

ولید جنبلاط، رهبر سیاسی پیروان مذهب دروزی در لبنان، با پیوستن به حزب‌الله و متحدانش، شمار کرسی‌های این جناح را در مجلس لبنان افزایش داد.

با این تصمیم آقای جنبلاط، حزب‌الله و متحدانش در موقعیت برتری برای دستیابی به اکثریت کرسی‌های لازم برای تشکیل دولت در لبنان قرار می‌گیرند.

ولید جنبلاط با تشکیل نشستی خبری در منزل شخصی‌اش در بیروت اعلام کرد که پس از رایزنی‌ها به این نتیجه رسیده است که برای تلاش در جهت حل بحران لبنان، در کنار حزب‌الله و سوریه بایستد.

ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست پیشرو است که پنج کرسی در مجلس دارد. او در عین حال، فراکسیونی با عنوان همایش دموکراتیک را در مجلس رهبری می‌کند که یازده کرسی را در مجلس تشکیل می‌دهد.

در انتخابات مجلس لبنان که یک سال و نیم پیش برگزار شد، ولید جنبلاط عضوی از ائتلاف هواداران سعد حریری بود و هوادارانش جزئی از اکثریت پارلمانی شدند که بر اساس آن، دولتی به ریاست سعد حریری تشکیل شد.

سه تن از اعضای دولت سعد حریری از پیروان ولید جنبلاط انتخاب شدند.

اما ولید جنبلاط سرانجام از ائتلاف هواداران سعد حریری جدا شد و اعلام کرد که جناح او مستقل می‌ماند، بدین ترتیب هواداران سعد حریری اکثریت پارلمانی را از دست دادند اما در عین حال جناح مقابل هم کرسی‌های کافی برای کسب اکثریت پارلمانی را نداشت.

با اعلام استعفای دسته‌جمعی وزیران حزب‌الله و هوادارانش از دولت سعد حریری، وزیران پیرو ولید جنبلاط در این استعفای دسته‌جمعی شرکت نکردند، اما آقای جنبلاط مواضعی نزدیک به حزب‌الله اتخاذ کرد؛ او به دیدار سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان رفت و ملاقاتی هم در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه داشت.

با اعلام موضع جدید ولید جنبلاط، اعضای پنجگانه حزب او در مجلس، به فراکسیون ۵۷ نفری حزب‌الله و متحدانش در مجلس می‌پیوندند و هنوز مشخص نیست که غیر از اعضای حزب سوسیالیست پیشرو که بخشی از فراکسیون همایش دموکراتیک است، چه تعداد از دیگر اعضای این فراکسیون با حزب‌الله همراه خواهند شد.

مجلس لبنان ۱۲۸ کرسی دارد که هم‌اکنون شصت کرسی آن متعلق به هواداران سعد حریری و ۶۲ کرسی متعلق به حزب‌الله و هوادارانش شده و بقیه کرسی‌ها هستند که مشخص می‌کنند کدام جناح به اکثریت کافی برای در دست گرفتن دولت دست خواهد یافت.

روز دوشنبه آینده، قرار است رایزنی میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان با جناح‌های سیاسی برای انتخاب نخست وزیر آینده آغاز شود.

به نظر می‌رسد که حزب‌الله و متحدانش، عمر کرامی را برای نخست وزیری معرفی کنند که پیشتر هم سابقه نخست وزیری داشته و دارای مواضعی نزدیک به حزب‌الله بوده است.

در مقابل، سعد حریری که دولت او هم‌ اکنون دولت انتقالی و مستعفی به شمار می‌رود، دیروز اعلام کرد که او نیز خود را برای تصدی مقام نخست وزیری معرفی خواهد کرد.

جناح هوادار سعد حریری اعلام کرده است که تنها در دولتی شرکت خواهد کرد که رئیس آن سعد حریری باشد و جناح مقابل هم شرکت خود در دولتی به ریاست سعد حریری را کاملاً منتفی می‌داند.

مطالب مرتبط