حبس طولانی یک مرد برای قتل زن برادرش

Image caption خشونت خانوادگی به قتل زنی توسط برادر شوهرش در ناحیه وحدت منجر شده است

دادگاه عالی تاجیکستان یک ساکن ناحیه وحدت را در قتل همسر برادرش مجرم شناخته و او را برای 24 سال روانه زندان کرده است.

فرد متهم انگیزه قتل این زن را که به هنگام مرگ آبستن بوده، "بیحرمتی نسبت به مادر شوهرش" عنوان کرده است.

در همین حال، کارشناسان از افزایش موارد خشونت خانوادگی در تاجیکستان و پیامدهای فاجعه بار آن اظهار نگرانی کرده و می‌گویند که فقر و ناداری از عوامل اصلی این امر است.

منابع دادگاه عالی تاجیکستان روز جمعه 21 ژانویه خبر دادند که محکمبای جلیل اف، یک ساکن ناحیه وحدت، شمعیگول خواجه‌یوا، همسر برادر خود را روز دهم نوامبر سال 2010 با ضرب کارد به قتل رسانده است.

در محاکمه دادگاهی که تحت رهبری محمدلی عبدالحق اف، قاضی دادگاه عالی، صورت گرفته، آقای جلیل اف گفته است که همسر برادرش پیوسته نسبت به مادر وی "بیحرمتی و بی‌اعتنایی" می‌کرده است.

Image caption خانم بابانظراوا می‌گوید که برای جلوگیری از خشونت خانوادگی هیچ تدابیر مؤثری انجام نمی‌شود

محکمبای جلیل اف افزوده است که همسر برادرش مادر او را به "طور ضروری نگاه و بین نکرد" و این امر باعث خشم او شده است.

در مصوبه دادگاه آمده است که بعد از وقوع یک سو ءتفاهم در خانواده، آقای جلیل اف با دو ضرب چاقو (کارد) به ناحیه قلب زن برادرش، او را به قتل رسانده است.

طبق این مصوبه، شمعیگول خواجه‌یوا آن زمان حامله بوده است و به این دلیل دادگاه علیه آقای جلیل اف چنین حکم سنگینی صادر کرده است.

همچنین، اطلاع داده می‌شود که آقای جلیل اف در گذشته در روسیه نیز برای ارتکاب چند جرم به مهلت پنج سال زندانی شده و سال 2009 آزاد شده است.

آینهال بابانظراوا، حقوقدان و رئیس سازمان “پرسپکتیوا+”، می‌گوید که این حکم واقعا خیلی سنگین است، "زیرا 24 سال زندان تقریباً برابر حکم ابد است." وی افزود که در این زمینه باید دلایل دادگاه برای صدور چنین حکم سنگین بررسی شود.

ولی خانم بابانظراوا از آن اظهار نگرانی کرد که موارد خشونت خانوادگی در تاجیکستان در حال افزایش است و علیه این امر تا کنون هیچ تدابیر جدی انجام نشده است.

آینهال بابانظراوا گفت: "در تاجیکستان موارد طلاق، خودکُشی و فحشا در حال افزایش است که یکی از عوامل اصلی آنها خشونت خانوادگی می‌باشد. معمولاً، در این کشور خشونت در خانواده علیه زن صورت می‌گیرد."

ولی ظفر عبدالله‌اف، کارشناس محلی، می‌گوید که در تاجیکستان خشونت علیه مردان نیز در حال افزایش است که عمدتا به نحوه روانی صورت می‌گیرد.

وی گفت: "مردها که معمولاً علیه زن از زور استفاده می‌کنند، موارد خشونت آنها نسبت به زنان بیشتر به چشم می‌رسد."

Image caption آقای عبدالله‌اف بر این نظر است که مشکلات اقتصادی دلیل اصلی موارد خشونت خانوادگی در تاجیکستان است

با این وجود، آقای عبدالله‌اف بر این نظر است که قبل از همه باید از موارد خشونت مردها علیه زن جلوگیری کرد، زیرا پیامدهای آن برای سلامتی زنان سنگین است.

آقای عبدالله‌اف معتقد است که افزایش موارد خشونت خانوادگی در تاجیکستان به مسائل اقتصادی ربط دارد. وی گفت: "تا زمانی که این مشکل رفع نشود، خشونت خانوادگی وجود خواهد داشت. باید زنها جایی کار داشته باشند، زیرا برابری اقتصادی شرایط برای خشونت خانوادگی را از بین می‌برد."

ظفر عبدالله‌اف بر این نظر است که در چند سال آینده دولت تاجیکستان از امکان حل مشکل خشونت خانوادگی برخوردار نخواهد بود. به گفته وی، فعلاً حتی جامعه مذهبی کشور نیز توان حل این مشکل را ندارد.

آینهال بابانظراوا نیز معتقد است که بدون حل مسائل فقر و ناداری از بین بردن خشونت خانوادگی در تاجیکستان غیرممکن است. وی افزود: "حالا به دلیل فقر در یک منزل مسکونی اعضای چند خانواده به سر می‌برند. اگر، زنی که از دست برادر شوهر خود جانش را از دست داد، مبلغ کافی می‌داشت و منزل جداگانه خریداری می‌کرد، شاید این حادثه رخ نمی‌داد."

اما جامعه شناسان عوامل خشونت خانوادگی در تاجیکستان را فراتر از مسئله فقر می‌دانند و می‌گویند فرهنگ پدرسالار اجازه می‌دهد که مردان خانواده نه تنها زن و دختران خود، بلکه حتی پیوندانشان را نیز هدف آزار و اذیت قرار دهند.