به روز شده:  22:27 گرينويچ - جمعه 21 ژانويه 2011 - 01 بهمن 1389

اروپا

بلر: غرب در برابر ایران قاطعیت داشته باشد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا از 'نرمش' دولت باراک اوباما در برابر ایران انتقاد کرده و گفته است که برای متوقف کردن برنامه اتمی این کشور، در صورت نیاز باید به زور متوسل شد.

آقای بلر روز جمعه (۲۱ ژانویه) برای دومین بار در برابر "کمیته چیلکات در مورد جنگ عراق" صحبت می کرد.

او در بخشی از سخنانش با منفی دانستن نقش ایران در منطقه خواهان قاطعیت بیشتر کشورهای غربی در برابر آن شد.

او همچنین در پاسخ به سوال های اعضای کمیته، هرگونه ارتباط میان جنگ عراق و تصمیم ایران برای پیش بردن برنامه هسته ای این کشور را رد کرد.

گروه تحقیق چیلکات مامور کشف واقعیت ها در باره تمام جنبه های تصمیم گیری دولت آقای بلر برای پیوستن به ایالات متحده در حمله نظامی سال ۲۰۰۳ به عراق است.

آقای بلر سال گذشته که برای اولین بار در برابر کمیته تحقیق در مورد جنگ عراق حاضر شده بود، با قاطعیت از تصمیم خود برای پیوستن به طرح آمریکا برای حمله به عراق دفاع کرد.

آقای بلر گفته است که در ماه ژانویه ۲۰۰۳ ، هفت هفته پیش از آغاز جنگ، خیلی قاطع با جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا پیمان بسته بود که هر کاری که لازم است انجام شود تا رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق خلع سلاح شود.

آقای بلر همچنین انکار کرده که لرد گلداسمیت، مشاور عالی حقوقی سابق بریتانیا، را تحت فشار گذاشته بود که توصیه اش را به دولت تغییر دهد.

لرد گلداسمیت ابتدا به دولت آقای بلر توصیه کرده بود لازم است شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای دیگر را صادر کند تا حمله به عراق با مجوز انجام بگیرد.

نخست وزیر سابق بریتانیا گفت که او به هشدار لرد گلداسمیت که حمله به عراق بدون تائید شورای امنیت غیرقانونی است، اعتنایی نکرده بود چون فکر کرده بود که وقتی لرد اسمیت تمام جزئیات را بداند تصمیم خود را تغییر می دهد.

تونی بلر در بخشی از سخنان خود از 'نرمش' باراک اوباما در برابر برنامه اتمی ایران انتقاد کرد و گفت که اگر با این کشور به طور قاطع برخورد نشود، به طرح های خود برای دستیابی به سلاح هسته ای ادامه خواهد داد.

آقای بلر گفت: "آنها به تروریسم خود ادامه می دهند، آنها به بی ثبات کردن منطقه ادامه می دهند، آنها به تلاش برای به دست آوردن سلاح هسته ای ادامه می دهند."

او ادامه داد: "آنها به این کار ادامه می دهند مگر این که با قاطعیت لازم و در صورت نیاز با نیروی نظامی مواجه شوند."

دفاع از تصمیم

آقای بلر سال گذشته که برای اولین بار در برابر کمیته تحقیق در مورد جنگ عراق حاضر شده بود، با قاطعیت از تصمیم خود برای ملحق شدن به طرح آمریکا برای حمله به عراق دفاع کرد.

کمیته تحقیقی چیلکات آقای بلر را فراخوانده است تا از او درباره وعده هایی که در آن زمان به جورج بوش داده بود، سوال کند. نگرش و نحوه واکنش آقای بلر به توصیه های حقوقی که به او در باره حمله به عراق شده بود نیز از دیگر موضوعاتی است که این کمیته احتمالا با برگزاری جلسات تحقیقی دیگر با آقای بلر، مطرح خواهد کرد.

جاناتان مارکوس، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، می گوید تصمیم حمله به عراق بدون مجوز شورای امنیت جامعه بریتانیا را دو دسته کرد؛ دو دستگی که از دهه 1950 و بحران کانال سوئز مشاهده نشده بود.

گزارشگر بی بی سی می گوید حمله به عراق نه تنها وجهه سیاسی آقای بلر را خدشه دار کرد بلکه باعث شد او پیش از موعد سمت خود را به گوردون براون واگذار کند.

آقای براون دستور تشکیل کمیته چیلکات را داد هر چند که به گفته گزارشگر بی بی سی احتمالا او تمایل زیادی به تحقیقی دیگر در باره جنگ عراق نداشت. اما این کمیته، به رغم برخی اختلاف نظرها در مورد نحوه گزینش اعضای آن، نشان داده که به دنبال کشف واقعیات است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.