مالزی ۷ دزد دریایی سومالیایی را بازداشت کرد

حمله‌های دزدان دریایی به کشتی‌ها
Image caption تعداد حمله‌های دزدان دریایی به کشتی‌ها در خلیج عدن در سال ۲۰۱۰ میلادی، نسبت به سال پیش از آن، نصف شده است

به دنبال حمله ناموفق دزدان دریایی به یک کشتی نفتکش مالزیایی، نیروی دریایی مالزی ۷ نفر از آنها را بازداشت کرد.

نیروی دریایی مالزی که با دریافت پیام اضطراری خدمه این کشتی، در جریان حمله دزدان دریایی قرار گرفته بود، توانست تمام ۲۳ نفر خدمه آن را نجات دهد و ۷ نفر از دزدان دریایی را بازداشت کند.

کشتی "ام‌تی بونگالارل" (گل برگ بو)، در حال حرکت به سمت سنگاپور بود و در خلیج عدن، ۵۵۵ کیلومتری شرق آب‌های ساحلی عمان، مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفت. ارزش محموله این کشتی حدود 10 میلیون دلار برآورد شده است.

پنجشنبه شب، به دنبال حضور دزدان دریایی مسلح در عرشه این کشتی، خدمه آن در یک اتاق امن پناه گرفتند و پیام اضطراری برای دریافت کمک ارسال کردند.

بر اساس گزارش نیروی دریایی مالزی، در جریان تیراندازی و تبادل آتش بین دو طرف، سه نفر از دزدان دریایی زخمی شده‌اند.

مقامات دولت مالزی گفته‌اند که محاکمه احتمالی دزدان دریایی بازداشت‌شده را در دادگاهی در مالزی بررسی می‌کنند.

عملیات نیروی دریایی مالزی برای مقابله با حمله دزدان دریایی در شرایطی انجام شد که کره جنوبی هم در عملیات مشابهی، همه ۲۱ خدمه یک کشتی متعلق به کره جنوبی را آزاد کرد. در جریان این حمله هم ۸ دزد دریایی کشته شدند.

در چهار سال اخیر، فعالیت دزدان دریایی در آب‌های آزاد جهان افزایش قابل توجهی داشته است؛ دفتر بین‌المللی دریانوردی که از سال ۱۹۹۱ میلادی فعالیت دزدان دریایی را در سراسر دنیا تحت نظر داشته، گزارش کرده است که دزدان دریایی در سال ۲۰۱۰ میلادی، یک هزار و ۱۸۱ نفر را به گروگان گرفته‌اند.

در این مدت همچنین ۴۴۵ مورد حمله دزدان دریایی گزارش شده است و ۵۳ کشتی در سراسر دنیا ربوده شده‌اند که ۴۹ کشتی از این تعداد، در آب‌های ساحلی سومالی بوده‌اند.

با این حال، گزارش شده است که تعداد حمله‌های دزدان دریایی به کشتی‌ها در خلیج عدن در سال ۲۰۱۰ میلادی، نسبت به سال پیش از آن، نصف شده است.

گشت‌زنی نیروهای دریایی کشورهای مختلف و کشتی‌های جنگی بین‌المللی در این منطقه علت کاهش تعداد حمله‌ها در خلیج عدن اعلام شده است.

مطالب مرتبط