کمیته تحقیق اسرائیل: حمله به کشتی‌های کمک‌رسان به غزه قانونی بود

Image caption در حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه ۹ تبعه ترکیه کشته شدند

کمیته تحقیقاتی که در اسرائیل درباره حمله نظامی به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تشکیل شده، اعلام کرده است که در جریان این حمله، قوانین بین‌المللی نادیده گرفته نشده‌اند.

در خرداد ماه امسال، ناوگانی از کشتی‌ها که برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان نوار غزه و نیز شکستن محاصره دریایی این منطقه، در حال حرکت بود، در آب‌های ساحلی غزه مورد حمله کماندوهای اسرائیل قرار گرفت.

بیش از ۶۰۰ نفر از فعالان طرفدار حقوق فلسطینیان، این کشتی‌ها را همراهی می‌کردند و در جریان حمله به آنها در روز دوشنبه، ۱۰ خرداد (۳۱ مه)، ۹ تبعه ترکیه کشته شدند.

دولت اسرائیل، روز دوشنبه، ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن)، اعلام کرد که کمیته تحقیق در این باره تشکیل داده است.

نتیجه تحقیقات کمیته‌ای که برای این منظور در اسرائیل تشکیل شد، در گزارشی ۳۰۰ صفحه‌ای ارائه شده و در آن آمده است که سربازان اسرائیل برای "دفاع از خود" آتش گشوده‌اند.

این کمیته همچنین اقدام نیروی دریایی اسرائیل در حمله به کشتی‌ها و نیز محاصره دریایی نوار غزه را در چارچوب قوانین بین‌الملل خوانده است.

حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه، از طرف کشورها و نهادهای بین‌المللی مختلف محکوم شد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در واکنش به انتشار نتیجه تحقیقات این کمیته گفته است که این گزارش هیچ اعتباری ندارد.

دولت ترکیه که از شرکاء و متحدان قدیمی اسرائیل به شمار می‌رود، بعد از حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه، اسرائیل را به قتل ۹ تبعه ترکیه متهم کرد.

ولی در گزارش کمیته تحقیقات اسرائیل، با ابراز تأسف از کشته شدن شهروندان ترکیه در جریان این حمله، تاکید شده است که "نظامیان اسرائیل در چارچوب قوانین، عمل کرده‌اند."

این کمیته در گزارش خود تصریح کرده است که "اسلامگرایان افراطی حاضر در عرشه این کشتی‌ها، کماندوهای اسرائیلی را تحریک کرده بودند."

این در حالی است که بیش از ۶۰۰ نفر از فعالان طرفدار فلسطین که این کشتی‌ها را همراهی می‌کردند، چنین ادعایی را رد می‌کنند.

محمد منظرپور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در بیت‌المقدس می گوید که واکنش‌ها به این گزارش از طرف برخی از فعالان حقوق بشر اسرائیل که در این ناوگان حضور داشتند، تند بوده است.

به گفته او، فعالان حقوق بشر در اسرائیل، تشکیل این کمیته را نوعی تلاش دولت اسرائیل برای تبرئه خود از اتهامات مرتبط با این حمله می‌دانند.

سرپرستی کمیته تحقیقات اسرائیل را یاکوف تیرکل، عضو پیشین دیوانعالی اسرائیل به عهده داشت. ۵ نفر از مقامات اسرائیل و دو ناظر بین‌المللی هم عضو این کمیته بودند.

حمله نظامیان اسرائیل به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه، روابط اسرائیل را با دیگر کشورها به شدت تحت تاثیر قرار داد و دولت اسرائیل امیدوار است که اعلام نتیجه تحقیقات در این باره، به بهبود روابطش کمک کند.

نتیجه این تحقیقات به سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم پیش از این دستور داده بود که تحقیقات جداگانه‌ای در این باره انجام شود.

در تحقیقات سازمان ملل متحد همچنین گزارش دیگری که دولت ترکیه درباره این حمله ارائه کرده است، بررسی خواهد شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم پیش از این، تحقیقات جداگانه‌ای در این باره انجام داد و اعلام کرد که نیروی دریایی اسرائیل، در جریان این حمله "سطح غیرقابل پذیرشی از وحشیگری" را نشان داده‌است.

مطالب مرتبط