انفجار در کربلا زائران شیعه را هدف قرار داد

شهر کربلا
Image caption با فرا رسیدن اربعین، نگرانی مقامات عراقی نسبت به افزایش حملات بیشتر شده است

گزارش‌ها از عراق حاکی از آن است که حداقل ۲۵ نفر بر اثر انفجار دو خودروی بمبگذاری شده در شهر کربلا در جنوب بغداد کشته شده اند.

در این انفجار، بیش از هفتاد نفر نیز مجروح شده اند.

این انفجارها متوجه زائران شیعه بوده که برای شرکت در مراسم اربعین به کربلا سفر کرده اند.

یکی از این خودروها، امروز، بیست و چهار ژانویه، در پارکینگی در منطقه الابراهیمی منفجر شد که اتوبوس های زائران در آنجا قرار داشت. بمب دوم هم در حومه شهر منفجر شده است.

انتظار می رود که بیش از یک میلیون زائر برای شرکت در مراسم اربعین در روز سه شنبه به کربلا، مدفن امام حسین، امام سوم شیعیان بروند.

همچنین یک منبع پلیس بغداد به بی بی سی گفت انفجار دو بمب کنار جاده ای در بغداد منجر به کشته شدن یک ژنرال عراقی و زخمی شدن هشت غیر نظامی شده است.

در انفجار روز یکشنبه در بغداد هم شش نفر کشته و بیش از سی نفر زخمی شدند.

هدف یکی از انفجارهای روز گذشته، اتوبوس زائران ایرانی بود و منابع رسانه ای گفتند یک ایرانی کشته شد و چهار ایرانی نیز زخمی شدند.

برخی مقام های عراقی خاطرنشان کرده اند که بمبگذاری های اخیر برای جلوگیری از برپایی یک نشست مهم اتحادیه عرب در بغداد در ماه مارس صورت می گیرد.

چند روز پیش در بمبگذاری هایی در شهر بغداد و کربلا، یکصد و شصت نفر کشته شدند.

خشونت ها در عراق در کل نسبت به خشونت های سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ کاهش یافته است اما تیراندازی و بمبگذاری ها به طور روزانه اتفاق می افتد.

آمریکا رسما به ماموریت رزمی نیروهای خود در عراق در ماه اوت گذشته پایان داد و قرار است امسال این نیروها از عراق خارج شوند.

مطالب مرتبط