سرمایه دار لبنانی، نامزد حزب الله و متحدانش برای نخست وزیری

 نجیب میقاتی، یکی از بزرگترین سرمایه داران لبنان
Image caption اعلام نامزدی نجیب میقاتی اقدامی ناگهانی بود

حزب الله و متحدانش نجیب میقاتی، یکی از بزرگترین سرمایه داران لبنان را به عنوان نامزد خود برای ریاست دولت آینده این کشور معرفی کردند، اما جناح مقابل همچنان اصرار دارد که دولت آینده را سعد حریری تشکیل دهد که کابینه او دو هفته پیش در پی استعفای دسته جمعی وزیران عضو حزب الله و احزاب متحدش سقوط کرد.

روند انتخاب رئیس دولت آینده لبنان از امروز آغاز شده و سران احزاب و جریانهای سیاسی به صورت رسمی نامزد خود را به میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان معرفی می کنند.

اعلام نامزدی نجیب میقاتی اقدامی ناگهانی بود، چرا که در روزهای گذشته نام عمر کرامی به عنوان نامزد حزب الله و متحدانش برای نخست وزیری مطرح بود و تا دیروز (یکشنبه) تقریباً قطعی شده بود که این جناح او را به عنوان رئیس دولت پیشنهادی خود به رئیس جمهور معرفی خواهد کرد اما دیشب سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی زنده تلویزیونی خود اعلام کرد که عمر کرامی به وی گفته است که به دلیل سالخوردگی و شرایط نامناسب جسمی ترجیح می دهد که در اوضاع بحرانی کنونی که نیازمند فعالیت و تلاش زیادی است، فرد دیگری عهده دار این مسئولیت شود، هرچند در صورتی که فرد مناسبتری عهده دار نامزدی نشود او حاضر است خود را نامزد نخست وزیری کند.

عمر کرامی ۷۶ سال سن دارد و تاکنون دو بار نخست وزیر بوده است، وی در زمان ترور رفیق حریری نخست وزیر بود و دو هفته پس از این ترور استعفا داد و به جایش نجیب میقاتی به مدت سه ماه عهده دار ریاست دولت شد.

با وجود توضیحی که سید حسن نصرالله درباره نامزدی نجیب میقاتی به جای عمر کرامی داده، این نظریه هم مطرح شده که نجیب میقاتی از همان آغاز انتخاب حزب الله و متحدانش بوده اما به عمد نام او را مطرح نکرده و به جایش از عمر کرامی به عنوان نامزد خود سخن گفته اند تا اینکه فشارها و حملات جناح مخالف به جای نجیب میقاتی متوجه عمر کرامی شود.

نجیب میقاتی سیاستمداری مستقل به شمار می رود هرچند پس از آنکه در انتخابات یک سال و نیم پیش لبنان به عنوان یکی از نمایندگان شهر سنی نشین طرابلس به مجلس راه یافت، در ائتلاف هواداران سعد حریری جای گرفت، از همین دید، اکنون که نام او به عنوان نامزد جناح مخالف مطرح شده، برخی نمایندگان جناح هوادار سعد حریری این عمل او را "خنجر زدن از پشت" تعبیر کرده اند.

این در حالی است که نجیب میقاتی می تواند شکاف بزرگتری در جناح هوادار سعد حریری ایجاد کند، چراکه برخی از نمایندگان این جناح، بویژه نمایندگان سنی مذهبی که عضو تشکلهای سیاسی نیستند اما در صف هواداران سعد حریری بوده اند ممکن است به پیروی از نجیب میقاتی از این جناح ببرند و به جناح متحد حزب الله بپیوندند.

Image caption عمر کرامی در زمان ترور رفیق حریری نخست وزیر بود و دو هفته پس از این ترور استعفا داد و به جایش نجیب میقاتی به مدت سه ماه عهده دار ریاست دولت شد

در شرایط کنونی، کرسیهای مجلس لبنان چنان تقسیم شده که هیچ یک از دو جناح، دارای اکثریت کافی برای تشکیل دولت نیست و تنها افزوده شدن چند کرسی به هر یک از طرفین می تواند تعادل قدرت را به نفع آنها ایجاد کند، بدین ترتیب پیوستن نجیب میقاتی به جناح حزب الله و هوادارانش از این جهت می تواند برگ برنده ای برای این جناح باشد.

نجیب میقاتی ۵۵ سال سن دارد، در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرده و هم اکنون عضو هیئت امنای این دانشگاه نیز هست، او همچنین عضو هیئت مدیریه اتاق بازرگانی اعراب و آمریکا و عضو هیئت مشاوران گروه بین المللی بحران است که از جمله برجسته ترین مؤسسات پژوهشی جهان است.

آقای میقاتی یکی از ثروتمندترین مردان عرب به شمار می رود و از سهامداران اصلی شرکت ارتباطاتی ام تی ان است که راه اندازی و اداره شبکه های تلفنی بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آفریقا را به عهده دارد، شرکت ام تی ان در ایران و افغانستان هم خدمات تلفن همراه عرضه می کند.

نجیب میقاتی در ساخت و ساز، خدمات حمل و نقل هوایی و تجارت پارچه و پوشاک نیز فعال است.

او در سال ۱۹۹۸ به عنوان وزیر ترابری وارد دولت سلیم الحص، نخست وزیر وقت لبنان شد و پس از او در دولت رفیق حریری نیز همین سمت را عهده دار بود تا اینکه رفیق حریری دو ماه و نیم پیش از آنکه کشته شود از نخست وزیری کنار رفت و عمر کرامی جایش را گرفت.

پس از آنکه عمر کرامی در پی ترور رفیق حریری و فشار هواداران او ناچار به استعفا شد، امیل لحود رئیس جمهور وقت لبنان نجیب میقاتی را که نماینده مجلس هم بود به ریاست دولت انتخاب کرد.

نجیب میقاتی انتخاباتی را برگزار کرد که به پیروزی هواداران رفیق حریری انجامید، خود آقای میقاتی در این انتخابات نامزد نمایندگی نشد و سپس ریاست دولت را به فؤاد سنیوره واگذار کرد.

مطالب مرتبط